Menengiç Kahvesi Faydaları ve Tarifi

1

menengiç ağacıMenengiç Nedir? Menengiç Faydaları Neler?

Menengiç (Çitlenbik), sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere; İç Anadolu ile Ege ve Akdenizin yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen, yaprak döken yabani çalı görünümünde bir fıstık türüdür.

Meyveleri börek, şekerleme ve çerez yapımında kullanılır ayrıca meyvelerinden menengiç kahvesi, yağından ise çok özel bir sabun olan bıttım sabunu yapılır. ( Bıttım Sabunu için Bkzn: Bıttım Sabunu Faydaları ) Yöresel olarak farklı isimleri vardır; çedene, çitlenbik, çıtlık, bıttım gibi isimleri vardır.

Menengiç Faydaları Neler?

Nefes darlığına çok iyi gelir.
Solunum yollarını açar ve ses tellerine faydalıdır.
Özellikle kahvesi göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve mideye iyi gelir
Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar.
Cinsel gücü arttırdığı bilinir.

100 gr. Menengicin yaklaşık besin değeri.

594 kaloridir.
20,8 gr. Protein
51,6 gr. Yağ
16,4 gr. karbonhidrat
0 kolesterol
2 gr. Lif
500 mgr. Fosfor
136 mgr. Kalsiyum
7,3 mgr. Demir
1,020 mgr. Potasyum
158 mgr. Magnezyum
66 IU A vitamini
0,62 mgr. B1 vitamini
1,45 mgr. B20
4 mgr. B6 vitamini
7 mgr. C vitamin
5.2 mgr. E vitamini bulunmaktadır.

Menengiç meyvesi güçlü bir protein ve yağ deposudur, besin lifleri, doymamış yağ asitleri, vitamin ve mineraller açısından zengindir. B ve E grubu vitaminleri bolca bulunur, mineral olarak sodyum, potasyum,kalsiyum, fosfor, bakır, demir, çinko, magnezyum mangan, selenyum ve çok düşük oranda kadminyum bulunur.

Çitlenbik, geleneksel şifacılıkta astım, egzema, ishal, sarılık, mide sancısı gibi sorunlarda kullanılır.

Menengiç Kahvesi Nedir? Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi çok özel bir kahve türü olup; hem lezzeti hem de kafeinsiz olması nedeniyle son yıllarda popüler olmuştur. İçeriğinde zengin antioksidan ve fenolik bileşikler sayesinde kansere karşı koruyucudur.

Menengiç kahvesi nasıl yapılır

Menengiç kahvesi için gereken malzemeler ( Tek kişi- Büyük Fincan )

1 fincan süt

1 çay kaşığı kadar menengiç kahvesi

Şeker, lokum veya kuru meyve

Süt cezveye alınır ve şeker atılacaksa şeker ile kahve eklenir ve karıştırılarak pişirilir. Bir iki taşım kaynadıktan sonra servis edilir.

Yapılışına gelince aynı sütlü kahve yapar gibi sütü cezveye alıyoruz kahveyi ve şekeri ekliyoruz karıştırarak pişiriyoruz.Pişen kahveyi fincana koyarak servis yapıyoruz.

Menengiç Kahvesi Yapan Mekanlar

Tarihi Gaziantep Tahmiş Kahve

Tahmis Kahvesi “Gaziantep Bakırcılar Çarşısı“nın karşısından bulunan 400 yıllık belki Türkiye’nin yada Dünyan’nın en eski kahvecilerinden birisidir.  Tahmiş Kahvecisi, 1630’lu yıllardan beri faaliyet göstermiştir Türkiye’nin en özel kahvecisi olan Tahmiş Kahvesi’nde en özel kahve türlerinden olan  menengiç kahvesini deneyebilirsiniz. Ayrıca burada dünyaca ünlük dibek kahvesi de bulmak mümkün. Bknz: Dibek Kahvesi Nedir?

Gidenlerin aktardığına göre; Urfa Balıklı göl çevresinde de Menengiç Kahvesi yapan kadim bir eşraf bulunduğu belirtilmiştir.

İstanbul’da Menengiç Kahvesi Yapan bir kaç mekan var, bunlardan birisi Nev’i Cafe adından bir işletme. Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Abdulezelpaşa Caddesi, Haraççıbaşı Sokak, No 2, Fatih, İstanbul adresi. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

Afiyet Olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Keçiboynuzu Kahvesi

Devedikeni Bitkisi

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here