Mercimek Faydaları Hakkında Bilgi

0

Mercimek Hakkında Bilgi

Anavatanı’nın Türkiye olduğu tahmin edilen mercimek baklagiller familyasından olup, bilimsel adı Lens Culinaristir ( İngilizce: Lentil ).  Bilinen anlamda tükettiğimiz mercek şeklindeki mercimeğe verilen bilimsel addır ancak bir kaç çeşit daha mercimek türü mevcuttur. Ancak; buğday tabanlı beslenme alışkanlığı içinde tüketimi ne yazık ki yeteri kadar değildir.

Mercimek Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kahverengi, Kırmızı, Sarı ve Yeşil tonlarda olmak üzere çeşitli renklerde olabilir. Kahverengi mercimek tat itibari ile biraz tatlımsıdır. Aroma çekici özelliği vardır. Biraz zor pişebilir. Salatalarda 35 dakika çorbalarda ise 50 dakika pişirilmesi önerilir. Kırmızı mercimek, çabuk pişmektedir. Yaklaşık olarak düdüklü tencerede 8-10 dakika pişirilmesi önerilir. Kırmızı mercimekten; çorba, yemek ve köfte yapmak mümkündür. Salata da yapılabilmektedir. Sarı mercimek 7-8 dakika pişmektedir. Fazla dağıldığında dağılır. Yeşil mercimek; en çok kullanılan mercimek türlerinden biridir. Tadı daha yoğun olup aroma emici özelliği vardır. Çorba, börek, salata ve yemek için kullanılır. Yemekler için pişirme süresi düdüklü tencerede 40 dakikadır.

Mercimeğin Kalorisi ve Besin Değeri Nedir? Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin Kalorisi:

100 gram yeşil mercimek 300 kalori olup, 1 porsiyon ( 220 gram ) mercimek çorbası ise 177 kaloridir.

Mercimeğin Besin Değeri
Kolesterol ihtiva etmez, çok az yağ bulunur. Neredeyse ete değer protein içeriği vardır. 100 gram yeşil mercimekte 23 gram protein içerir. 100 gramda 25 gram lif, önemli oranda potasyum ve demir içerir.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin faydaları arasında; göz sağlığına iyi gelmesi, kalp ve damar sağlığını koruması, anne sütünü arttırması gibi özellikler sayılabilir. Ayrıca; zengin lif içeriğinden dolayı geç sindirilir bu nedenle tok tutar ve şeker hastalığına karşı koruma sağlar. Aynı zamanda zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir. Kolesterol içermediğinden, bir süre mercimekle beslenen kolesterol hastalarının kolesterol seviyelerinde düzelmeler görülebilir. Vücuda ve sinirlere güç ve kuvvet verir. Protein bakımından çok zengin olduğundan çocuklar ve sporcular tarafından tercih edilmelidir. Glisemik indeksi düşük olduğundan şeker hastaları tarafından tercih edilebilir.  Kanserle savaşan besinler arasında yer almıştır.

Ülkemiz de üretimi neredeyse tamamen doğal yöntemler ile yapıldığından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here