Meşe Yosunu Yağı Nedir?

0

Meşe Yosunu Yağı Nedir? Meşe Yosunu Yağı Faydaları Nelerdir?

Meşe yosunu denilen canlı Meşe ağaçları üzerinde yetişen yosun türüdür. Meşe ağaçlarının dünya üzerinde dağılımı özellikle Anadolu ve  Avrupa’da yaygındır. Avrupa ülkelerinde ise meşe yosunu ticari bir üründür. Meşe yosunu, Avrupa ülkelerinde esansiyel yağ elde etmek için toplanmaktadır. Orta-Güney Avrupa’da yaygın olarak yetişen meşe ve benzeri ağaçlarda yaşayan bu yosunun reçinesinden elde edilen yağ çok güzel kokan, kadifemsi ve yumuşak bir bileşendir. Parfümlere; ormansı bir koku vermesinin yanında mükemmel bir sabitleyici olarak kullanılır. Fransa; parfümeri alanında olduğu gibi Meşe Yosunu ticareti ve işlenmesi alanında da dünyada bir numaradır. Meşe yosunu yağının bilimsel adı Evernia Prunastri olup, bu yağ ekstraksiyon yöntemi ve vakumlu damıtma tekniği ile elde edilir.

Şipre Parfüm Nedir?

Meşe yosunu yağı genel olarak Şipre adı verilen parfüm gruplarında kullanılır. Şipre parfüm grubu daha çok turunçgiller ve odunsu esansların bir araya gelmeleri ile oluşan bir parfüm türüdür. Turunçgiller ile meşe yosunu, bergomat, ladin, paçuli gibi odunsu notaların bir araya geldiği tüm parfümler ‘şipre’ sınıfı adı altında toplanır. Genellikle sıcak ve haz uyandıran parfümlerin çoğu bu grup içinde değerlendirilir.

Meşe Moss Yağı olarak da bilinen bu yağ içerisinde;  atranorine, chloratronorine, delta usnik asit ve evernik asit bulunur.

Meşe yosunu yağı antiseptik olarak bilinir. Pek çok iltihaplı durumlara karşı faydalı olabileceği söylenir. Ancak zaten bu iş için özel ilaçlar üretilmiştir. Meşe yosunu yağı’nın haricen veya dahilen kullanılması tamamen doktorların vereceği bir karardır.

Kaynak: Organicfacts.net

İlginizi Çekebilecek Yazılar :

Meşe Palamudu ve Meşe Ağacı Hakkında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here