Metabolizmayı Hızlandıran Tavsiyeler

2

Metabolizma Hızlandırmak için Tavsiyeler

Yazımızın Özeti: Doğal ve lifli beslenme, düzenli spor-egzersiz-hareket, yeterli sıvı alımı metabolizmayı hızlandırmaktadır.

1-Kas Yapma / Vücut Geliştirme

Vücudumuz, hiç bir şey yapmasak bile kalori yakar. Dinlenirken bile kalori yakan vücut, kaslı insanlarda daha fazla kalori harcar. Dinlenirken, Yağlı yada kilolu insanlar saatte sadece 2 kalori yakar. Kısa süreli bir ağırlık çalıştıktan sonra, kaslar için gerekli ortalama günlük metabolizma hızı yükselecektir ve vücudun her yeri için ayrı kalori yakma ihtiyacı doğacaktır.

2- Aerobik Yapma / Step Yapma

Aerobik egzersiz ile kas yapamayabilirsiniz ama bir egzersiz yaptıktan sonra metabolizmanız hızlanacaktır. Önemli nokta ise kendinizi biraz zorlamanız. Yüksek yoğunluklu egzersiz düşük veya orta yoğunluklu egzersizden daha fazla metabolizmayı hızlandıracaktır. Ancak kişinin yapısına göre bazen yüksek yoğunluklu egzersizler vücuda zarar verebilir. Düzenli yürüyüşler, değişen tempolarda yürüyüş ve koşular fayda sağlayabilir.

3- Yeterli Su İçmek

su-icmek

Vücudunuz kalori yakmak için suya ihtiyaç duyar. Hatta hafif susuz iseniz, metabolizmanız yavaşlayabilir. Bir araştırmada, günde sekiz bardak su içen yetişkinlerin günde dört bardak su içenlerden daha fazla kalori yaktığı tespit edilmiştir. 

4- Enerji İçeceği mi Tüketiyorsunuz? Tekrar Düşünün.

enerji-icecegi

Enerji içeceklerinin içindeki bazı içerikler metabolizmanıza destek verebilir. Onlar vücudunuzun kullandığı enerji miktarını artırır fakat içi kafein doludur. Bunlar bazen taurin, ya da bir amino asit olabilir.Taurin metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için yardımcı olabilir. Fakat bu içecekler kullanan bazı kişiler için yüksek kan basıncı, anksiyete ve uyku sorunları gibi sorunlara neden olabilir. Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklar ve gençler için bu içecekleri tavsiye etmiyor. Kullanırken 2 kere düşünmenizde fayda var. Bu tür besinler vücut üzerinde ciddi yan etkilere sahip olabilir.

7- Baharatlı Gıdalar ya da Yemekler Tüketin. Yemeklerinizde Baharat Kullanın.

Baharatlı gıdalar metabolizmanızı daha yüksek seviyeye getiren doğal kimyasallara sahiptir. Bir çorba kaşığı doğranmış kırmızı veya yeşil biberi yemeklerine eklemeniz metabolizma hızınızı artırabilir. 

8-Proteinli Gıdalar Tüketin

proteinli_gidalar

Vücudunuz yağlara ya da karbonhidratlara nispeten protein yakarken daha fazla kalori harcar. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak, ana yemeklerinizde metabolizmanızı artırabilir yağsız, proteince zengin gıdaları karbonhidratlarla yer değiştirebilirsiniz. Protein kaynakları arasında yağsız sığır eti, hindi, balık, beyaz et tavuk, fındık, fasulye, yumurta, ve düşük yağlı süt ürünleri bulunuyor.

8-Bitki Çaylar

yesil-cay

Bazı bitki çayları; metabolizma hızını artırabilir. 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here