Metabolizmayı Hızlandıran Tavsiyeler

2
34

Metabolizmayı Hızlandıran tavsiyeler ile ilgili size 8 öneri sunacağız. Metabolizmayı hızlandıran yöntemleri aşağıda sıraladık.

Metabolizma hızlandırmak tembellik ile olmaz. Öncelikle kafada buna karar vermeniz gerekiyor. Metabolizmayı hızlandıran gıdalar, metabolizmayı hızlandıran çaylar gibi bir çok konuya değineceğiz. 

Metabolizma hızının arttırılması her yerde değişiklik göstermektedir, ancak vücudunuzun hızlı  kalori yakması birkaç şeye bağlıdır. Bazı insanlar hızlı bir metabolizmaya sahiptir ve genelde kilo alamamaktan şikayet ederler. Kilo alma sıkıntısı olanlar için sinir bozucu göründüğünü hepimiz biliyoruz. Neyse konumuza dönelim : ) 

Erkekler istirahat ederken bile, kadınlardan daha fazla kalori yakma eğilimindedir. Ve çoğu insan için, metabolizma yaşı 40’dır. Bürolara tıkılan, masa başından kalkmayan günümüz insanının en büyük sorunlarından birisi bu. Eğer yaş, cinsiyet, ya da genetik kontrol edilemez ise bir noktadan sonra metabolizma sürekli yavaşlar.

Metabolizmanızı hızlandırmanın 8 yolunu size aktaracağız.

1-Kas Yapma / Vücut Geliştirme

kasyapma1

Vücudumuz hiç bir şey yapmasak bile kalori yakar. Dinlenirken bile kalori yakan vücut, kaslı insanlarda daha fazla kalori harcar. Dinlenirken, Yağlı yada kilolu insanlar saatte sadece 2 kalori yakar , vücut sadece kendisini sürdürebilmek için yaklaşık 6 kalori harcar. Kısa süreli bir ağırlık çalıştıktan sonra, kaslar için gerekli ortalama günlük metabolizma hızı yükselecektir ve vücudun her yeri için ayrı kalori yakma ihtiyacı doğacaktır.

2- Aerobik Yapma / Step Yapma

aerobik_yapma

Aerobik egzersiz ile, kas yapamayabilirsiniz ama bir egzersiz yaptıktan sonra metabolizmanız hızlanacaktır. Önemli nokta ise kendinizi biraz zorlamanız. Yüksek yoğunluklu egzersiz düşük veya orta yoğunluklu egzersizden daha fazla metabolizmayı hızlandıracaktır. Yarar sağlamak için, spor salonunda daha yoğun bir program deneyin ya da düzenli yürüyüş sırasında kısa depar atabilirsiniz.

3- Bol Su İçmek

su-icmek

Vücudunuz kalori yakmak için suya ihtiyaç duyar. Hatta hafif susuz iseniz, metabolizmanız yavaşlayabilir. Bir araştırmada, sekiz yada daha fazla su içen yetişkinlerin günde dört bardak su içenlerden daha fazla kalori yaktığı tespit edilmiştir. Sulu kalmak için, her yemekten ve atıştırmadan önce su veya diğer şekersiz içeceklerden bir bardak için. Böylece vücudunuz sürekli çalışacaktır. Hiç olmazsa böbreklerin çalışması bile metabolizmayı hızlandıracaktır.

4- Enerji İçeceği mi Tüketiyorsunuz? Tekrar Düşünün.

enerji-icecegi

Enerji içeceklerinin içindeki bazı içerikler metabolizmanıza destek verebilir. Onlar vücudunuzun kullandığı enerji miktarını artırır fakat içi kafein doludur. Bunlar bazen taurin, ya da bir amino asit olabilir.Taurin metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için yardımcı olabilir. Fakat bu içecekler kullanan bazı kişiler için yüksek kan basıncı, anksiyete ve uyku sorunları gibi sorunlara neden olabilir. Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklar ve gençler için bu içecekleri tavsiye etmiyor. Kullanırken 2 kere düşünmenizde fayda var. Metabolizmanızı hızlandıracaktır fakat 1Organik olarak tavsiye ediyor muyuz? Hayır.

5- Sık ama Az Yiyin. Özellikle Atıştırma Şeklinde.

ara_ogunler

Daha sık yeme kilo vermenize yardımcı olabilir. Eğer öğün aralarında uzun saatler var ise metabolizma yemekler arasında yavaşlar. Her 3-4 saat arasında Küçük bir yemek veya aperatif yerseniz metabolizmanız hızlanacaktır. Bu nedenle bir gün boyunca daha fazla kalori yakabilirsiniz. Kraker ya da diyet bisküvileri gibi ara öğünler kullanmanızda fayda var. Fakat burada bahsedilen şey öğün değil, vücudun sürekli çalışması için yapılan küçük kalorisiz yiyecekler.

6- Baharatlı Gıdalar ya da Yemekler Tüketin. Yemeklerinizde Baharat Kullanın.

baharatlar

Baharatlı gıdalar metabolizmanızı daha yüksek bir vitese getiren doğal kimyasallara sahiptir. Bir çorba kaşığı doğranmış kırmızı veya yeşil biberi yemeklerine eklemeniz metabolizma hızınızı artırabilir. etkisi geçici olsa da, sık sık baharatlı gıdalar yerseniz, yararları göreceksiniz. Metabolizma hızını arttırmak için, kırmızı pul biber ile makarna yemekleri, biber türleri ya da kokulu baharatları kullanabilirsiniz.(Biberiye, kara biber, nane, kırmızı biber gibi…)

7-Proteinli Gıdalar Tüketin

proteinli_gidalar

Vücudunuz yağlara ya da karbonhidratlara nispeten protein yakarken daha fazla kalori harcar. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak, ana yemeklerinizde metabolizmanızı artırabilir yağsız, proteince zengin gıdaları karbonhidratlarla yer değiştirebilirsiniz. Protein kaynakları arasında yağsız sığır eti, hindi, balık, beyaz et tavuk, fındık, fasulye, yumurta, ve düşük yağlı süt ürünleri bulunuyor.

8-Yeşil Çay İçin

yesil-cay

Yeşil çay içindeki maddeler ile birkaç saat için metabolizma hızlanır ve bu maddeler kombine avantajlar sunuyor. Araştırmalar günde iki bardak yeşil çay ile 4 bardak yeşil çay içmenin vücut açısından kısa bir süre için orta yoğunlukta egzersiz sırasında % 17 daha fazla kalori yaktığını gösterdi. Kısacası günde 2-4 bardak arası yeşil çay tüketimi metabolizma hızlandırma açısından fayda sağlayacaktır.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here