Mevsim Geçişlerinde Alınması Gereken Gıdalar

0

Mevsim Geçişlerinde Almamız Gereken Gıdalar

Yorgunluğa, Alerjiye karşı Meyan Şerbeti

1- Meyan Şerbeti Tüketin: Günde bir çay bardağını aşmamak üzere ve eğer herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız, kalp ve şeker hastalığınız yoksa Meyan tüketimini beslenme sisteminizde aşırıya kaçmadan kullanılabilir. O kadar etkili bir kök ki, Hiv virüsü ile enfekte olmuş kişilerde bile vücut direncini büyük ölçüde arttırdığı yapılan araştırmalarla sabittir. Ayrıca meyan kökü kronik yorgunluğa, bitkinliğe, depresyona, astım ve mevsimsel alerjik hastalıklarda oldukça etkili bir bitki. Mevsim geçişlerini kolayca atlatmak için bir hafta hafta yada iki hafta arayla ve haftanın üç günü günde sadece bir su bardağı meyan şerbeti içerek sağlığınıza sağlık katın.

Meyan Şerbeti Tarifi:

Bir kişi 3 günde toplam 3 su bardağı tüketmek üzere:

3 Su Bardağı Su

2,5-3,5 Tatlı kasığı Lif haline getirilmiş Meyan Kökü ( Aktarlarda mevcut )

Su içerisine meyan kökü ilave edilir ve dinlenmesi üzere serin bir yere veya buzdolabına konur. 4 saat ile 12  saat arasında dinlendirilebilir. Daha sonra ince bir tülbentten süzülür. Her gün bir bardak tüketerek üç gün kullanılır. Daha sonra ise takribi 1 hafta veya 2 hafta arayla tekrar denenebilir

Önemli Not: Meyan Kökü vücuttan potasyum atılmasını hızlandırır. Ayrıca pek çok ilaçla etkileşme girerek ilaç etkisini artırır. Tansiyon, Kalp ve Şeker sorunu bulunanlar ve sürekli ilaç kullananlar için Meyan Kökü kullanımı tavsiye edilmez.

Mevsim Geçişleri ve Alerji için Keçiboynuzu Tüketmek

Gözünüz kapalı tüketebileceğiniz harika bir meyvedir. Eğer cinsel gücünüzde azalma varsa, alerji,astım ve nefes darlığından şikayet ediyorsanız, kronik yorgunluğunuz varsa mutlaka ama mutlaka alışkanlık haline getirmeniz gereken bir meyve. Bilinen hiç bir yan etkisi yok. Tek kusuru biraz sert olması ama tadına alışınca sertliğini problem etmiyorsunuz. Ayıra mevsim geçişlerinde mutlaka tüketmeniz gereken bir meyve. Her gün iki yada üç tane tüketin. Tüketmeniz halinde fayda vermeye başlayacak; bağırsak problemlerinizi giderecek, solunum sisteminize inanılmaz katkılar sağlayacaktır. Astım ve Alerji’den korunmak ve alerjiniz varsa takviye etmek için çok etkili bir meyvedir. Her gün 2 tane keçiboynuzu yemenizi öneriyoruz, sertliğinden dolayı yiyemiyorsanız kaynar suda 10 dakika kısık ateşte kaynatıp, soğuyana kadar demleyin ve suyunu tüketmeye çalışın.

Başka Neler Yapılabilir?

Bunlar dışında, MEvsim öğünlerimize ve uyku düzenimize dikkat etmemiz gerekir.  Beyaz ekmekten kaçınmak her zaman önemlidir. Aşırı şeker içeren içecekler, kola, siyah çay, kahve bu dönemde uzak durmamız gereken içecekler. Bu mevsimlerde soframızdan turp, maydanoz ve limonu eksik etmiyoruz. Tatlı yerine kuru üzüm, kuru dut tüketilebilir. Çörek otu, nane, kekik, biberiye gibi bitkiler de alerjiye karşı etki gösterir.Mevsim Geçişleri başlamadan önce sigara ve kullanılıyorsa alkolü kesmek yada azaltmak sağlıklı bir davranış olabilir. Bayat yemeklerden uzak durmak vücutta histamin yüklenmesine neden olan fermente gıdaları daha az tüketmek faydalı olabilir. Ayrıca kıştan çıkmadan, kemik suyu çorbası gibi vücudun protein ve kolajen ihtiyacını karşılayacak besinlere ağırlık verilebilir. Bu mevsimlerde sağlıklı uyku ve düzenli hafif egzersizlerde fayda sağlayabilir.

Sağlıcakla Kalın….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here