Meyan Kökü Faydaları – Bitki Hazinemiz

0

Meyan Kökü Nedir? 

Meyan kökü; doğu ve batı fitoterapisi’nin binlerce yıldır kullandığı bir bitki. Orkestra şefi veya ab-ı hayat iksiri. Eki alanı bu kadar geniş olan bir kök henüz keşfedilmedi. Botanik ismi ‘glycyrrhiza glabra‘ olarak biliniyor ve tıp alanında ‘ likoris ‘ adı ile de anılıyor. Latince karşılığı ise ‘ tatlı kök ‘ anlamına geliyir. Hakikaten tatlandırıcı gücü, aynı ağırlıkta sofra şekerinden 50 kat daha güçlü.

Meyankökünün 15’den fazla çeşidi var ve en değerli çeşitlerinden birisi ülkemizde kendiliğinden yetişiyor. Ülkemizde yöreden yöreye; Biyam, Boyam, Piyam ve Tatlıkök olarak da biliniyor. Meyankökü, ülkemizde tatla kenarlarında yetişen istenmeyen ot statüsünde. Bazı girişimciler bu otları topluyor ve meyan şerbeti yapımında kullanıyor. Bugün dünyada ise özellikle Hollanda gibi ülkelerde meyan ( licorite ) şekerlemesi çok meşhur. Ayrıca yine Amerika’da meyan şerbeti’nin mayalanması ile elde edilen Root Beer adlı içecek ise çok meşhur. Root-Beer, bira ve kola’nın yerini doldurabilecek, alkolsüz bir içecektir.

Meyan Kökü’nün Faydaları Nelerdir?

İbni Sina’ya göre; meyankökü demlendiğinde; ses tellerine iyi gelir, nefes borusunu temizler ve pek çok hastalık için şifa kaynağıdır.

Meyan Kökü içinde ki etken maddeler: Uçucu ve birleşik yağlar,  linolenik asit, sakız, kumarin, alkaloidler, tannen,  tryptamine, indolo, pyrazine, pyrrolidine, fenoller, salisilik asit, asparagine, betaine, chelite, glycyrrhizin, acı maddeler, isoflavonlar, östrojen benzeri steroitler, bitkilerden elde edilen zamk, lecithin, proteinler vardır.

İçeriğindeki benzersiz bir cevher olan glycyrrhizinin ( glisirizin ); saf şekerden 50 kat daha şekerli bir tatlandırıcıdır.

Meyankökü içinde bulunan glisirizin ( tatlandırıcı), glisiretinik asit, asparajin ve flavonoidler bilinen en güçlü antioksidanlar arasındadır. Bu maddeler, ayrıca kortizon hormonunu taklit ederek, kortizon etkisi yaratmalarından ötürü pek çok solunum ve cilt hastalıklarında büyük faydalar sağlamaktadır. Öyleki; meyan drogları; eklem ve romatizmal iltihaplanlarında, astım ve alerjilerde, sedef, vitiligo, liken gibi kronik cilt hastalıklarında destek takviye olarak kullanılmaktadır. Kolesterolü düşürür ve laksatif etkisinden dolayı kabızlık ve basur sorunu çekenler için faydalıdır. Kramp çözücü ve müshilaj özellikleri de bulunur.

Ayrıca; bir diğer özelliği de vücutta mukus salgı mekanizmasını harekete geçirerek; özellikle mideyi koruyan mukusu arttırarak; gastrit, mide ve bağırsak ülseri, kolitler de mükemmel derecede fayda vermektedir. İçerdiği glisirutenik asid (GLA), deglisirine (DGL) ve karbenoksolen sodyum (CS), bilinen en etkili anti-ülser ilaçları arasındadır.

Solunum yolu mukus salgısını harekete geçirerek; kronik bronşit ve farenjitte etkilidir. Safra salgılarını arttırdığından, safra hastalıklarında da kullanılabilir.

Meyan Kökü ve  meyan kökü ekstresi; virüslere karşı da çok etkili bir bitkidir. Mikrobik durumlarda vücut tarafından salgılanan ” interferon ” adlı maddenin salgılanmasını arttırdığına dair pek çok bilimsel çalışma vardır. Bu bitki yüzyıllardır; verem ve hepatit gibi hastalıklarda başarı ile kullanılmaktadır.  Karaciğer sorunlarında da kullanılan bu bitki; cilt ve sivilce sorunlarında da etkilidir.

Ayrıca cilt problemlerine de iyi gelir. Tüketimi ciltte oluşan aknelerin tedavisinde etkilidir.

Meyan Kökü Şerbeti ve Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Meyan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir çay kaşığı kadar ince kıyılmış meyan kökü, bir bardak soğuk suya eklenir, kısık ateşte ısıtılır ve ağzı kapalı olarak 10-15 dakika kaynatılır ve sonra süzülür. Yemeklerden sonra 1 bardak olmak üzere, günde 2 bardak taze demlenmiş meyan çayı içilir. Meyan çayı; çok güçlü bir bitkisel çay‘dır. Bu sebeple aşırı ve uzun süreli kullanımlardan sakınmak gerekmektedir.

Meyan Kökü Şerbeti Yapımı

Bir çay kaşığı ince kıyılmış meyan kökü; iki su bardağı soğuk su içine atılır ve bekletilir. ( 3-12 saat arası ). Hazırlanan şerbet süzülür ve günde bir su bardağını geçmemek üzere içilebilir.

Meyan Kökünün Zararları

Uyarı: Kür amacıyla kullanılacaksa, 4 -5 haftayı geçmemelidir. Meyankökü; şekeri ve tansiyonu yükseltir, bu sebeple şeker ve tansiyon hastalarının kür amacıyla kullanması sakıncalıdır. Ayrıca; uzun süre ve aşırı kullanımlarda ödem oluşturabilir, potasyum atımını hızlandırarak kalp hastalıklarını tetikleyebilir. Meyan kökü kullanıldığı süre zarfında potasyumu dengelemek için potasyum içeren besinler tüketilebilir. ( kayısı, hurma, muz gibi ).

Eğer ilaç kullanıyorsanız, meyan kökünden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü  bileşimi çok güçlü bir bitkidir ve ilaç etkilerini muazzam derecede arttırabilir. Özellikle tansiyon ilacı kullananların ( digoxin gibi ) meyan kökünü kullanmamaları gerekir.

Aynı şekilde hamile ve emziren kadınların da meyankökü kullanımından uzak durmaları gerekmektedir. Bu hem kendi hem de çocuklarının sağlığı içindir. Yapılan bir araştırmada, anne karnında kullanımı neticesinde etkilenen bebeklerde kortizol hormonu düzeyi diğer bebeklere nazaran 3 kat daha fazladır. Meyan kökü nedeniyle kortizol hormonu fazla olan çocukların ilerki dönemlerde bağışıklık sistemlerinin zayıf olacağı ve diyabet ile kalp hastalıklarına yatkın olabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; meyan kökü içerikli gıdaların hamilelik döneminde aşırı alımı, çocuklarda zeka geriliğine neden olabilmektedir. Bu nedenle tüketirken çok dikkat edilmesi gereken bir bitkidir.

Meyan Kökünün Faydaları Hakkında Yapılan Araştırmalar

Meyan kökü hakkında pek çok ülkede bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Şu ana belirlenen; Meyan Kökü’nün bakteri ve virüslere karşı etkili olduğu belirlenmiş, candida mantarı gibi mantar türlerini öldürdüğü tespit edilmiştir. İlginç bir çalışma ise; Meyan Kökü’nden yapılan bir preparat; Sars virüsüne karşı başarı sağlamıştır. Bu bitkide bulunan glisirizin maddesi; Hiv ve Hepatit virüslerine karşı da etki gösteriyor.

Yukarıda saydıklarımız dışında günlük hayatta meyan kökü; öksürük, balgam sökme, göğüs ağrısı, ağız yaraları, mide ülseri, ses tellerinde zayıflık, astım ve her türlü alerjik rahatsızlıkta kullanılabilir. Hatta bu saydığımız sorunların bazıları için bilinen pek çok ilaçtan daha etkilidir. ( Doğru kullanmak ve aşırıya kaçmamak kaydı ile. )

Aynı şekilde; glisirizin maddesi özellikle karaciğer kanserinden koruyucu özelliklere sahip bir maddedir.

Ayrıca mide spazmları, mide ekşimesi, mide yanması gastrit, mide ve bağırsak ülseri gibi sorunlarda oldukça etkili bir bitkidir.

Zona için Meyan Kökü Şerbeti etkili bir alternatif tedavi yöntemidir. 

Cilt beyazlatma‘da en etkili yöntem ise meyan kökünden elde edilen glabradin içeren ürünler kullanmaktır.

Meyan Balı Nedir?

Meyan Balı, meyan kökünün kaynatılıp yoğunlaştırılmasıyla elde edilen bir özdür. Glisirizin oranı çok yüksektir. ) % 20 ) Piyasada toz ve çubuk şeklinde satılır. Ayrıca; dünyaca ünlü şekerlemeler bu öz ile yapılır. Bunun dışında öksürük kesici ve yara iyileştirici etkisinden dolayı bazı pastillerde kullanılmıştır.

Meyan Kökü ayrıca sigara bırakmak için bilinen en iyi doğal tedavi yöntemidir. Nasıl gerçekleştiği tam bilinmese de; sigara içerken beynin uyarılan bölgeleri, meyan kökü şerbeti içtikten sonra uyarılıyor olabilir. Bu sebeple, meyan şerbeti içen veya meyan kökünü çiğneyen insanlarda sigara içme isteksizliği gerçekleşiyor.  Sigara bıraktırıcı pek çok ürünün asıl etken maddesinin meyan kökü olduğu biliniyor.

Ayrıca; tütün endüstrisinde meyan lezzet verici ve dumana tat katmak için kullanılıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi meyankökü dünyaca ünlü Root-Beer adlı kök bira yapımında, meşrubat ve kola yapımında, bazı ürünlerde köpüklendirici olarak, sakızcılıkta,  şekerleme yapımında, helvacılıkta ve naturel boyamacılıkta kullanılıyor.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here