Meyan Kökü Faydaları – Bitki Hazinemiz

Meyan Kökü Faydaları – Bitki Hazinemiz

Meyan Kökü Faydaları ve Meyan  Kökü Şerbeti 

Meyan kökü; doğu ve batı fitoterapisi’nin binlerce yıldır kullandığı bir bitki. Orkestra şefi veya ab-ı hayat iksiri. Eki alanı bu kadar geniş olan bir kök henüz keşfedilmedi. Botanik ismi ‘glycyrrhiza glabra’ olarak biliniyor ve tıp alanında ‘ likoris ‘ adı ile de anılıyor. Latince karşılığı ise ‘ tatlı kök ‘ anlamına geliyir. Hakikaten tatlandırıcı gücü, aynı ağırlıkta sofra şekerinden 50 kat daha güçlü.

Meyan Kökü’nün 15’den fazla çeşidi var ve en değerli çeşitlerinden birisi ülkemizde kendiliğinden yetişiyor. Ülkemizde yöreden yöreye; Biyam, Boyam, Piyam ve Tatlıkök olarak da biliniyor. Milli servetimiz olan Meyan Kökü’nün ıslah çalışmaları maalesef yapılmıyor. Meyan kökü; ülkemizde tatla kenarlarında yetişen istenmeyen ot statüsünde. Bazı girişimciler bu otları topluyor ve meyan şerbeti yapımında kullanıyor. Bugün dünyada ise özellikle Hollanda gibi ülkelerde meyan ( licorite ) şekelemesi çok meşhur. Ayrıca yine Amerika’da meyan şerbeti’nin mayalanması ile elde edilen Root Beer adlı içecek ise çok meşhur. Bira ve kola’nın yerini doldurabilecek, alkolsüz bir içecek. Ancak; dünya üzerinden reklamının yapılmamasının bir nedeni var oda tabiki bira ve kola üreticilerinin tekeli.

İbni Sina’ya göre; meyan kökü demlendiğinde; ses tellerine iyi gelir, nefes borusunu temizler ve pek çok hastalık için şifa kaynağıdır.

Meyan Kökü içinde ki etken maddeler: Uçucu ve birleşik yağlar,  linolenik asit, sakız, kumarin, alkaloidler, tannen,  tryptamine, indolo, pyrazine, pyrrolidine, fenoller, salisilik asit, asparagine, betaine, chelite, glycyrrhizin, acı maddeler, isoflavonlar, östrojen benzeri steroitler, bitkilerden elde edilen zamk, lecithin, proteinler vardır. Meyanın r

İçeriğindeki benzersiz bir cevher olan glycyrrhizinin ( glisirizin ); saf şekerden 50 kat daha şekerli bir tatlandırıcıdır.

Meyan kökü içinde bulunan glisirizin ( tatlandırıcı), glisiretinik asit, asparajin ve flavonoidler bilinen en güçlü antioksidanlar arasındadır. Bu maddeler, ayrıca kortizon hormonunu taklit ederek, kortizon etkisi yaratmalarından ötürü pek çok solunum ve cilt hastalıklarında büyük faydalar sağlamaktadır. Öyleki; meyan drogları; eklem ve romatizmal iltihaplanlarında, astım ve alerjilerde, sedef, vitiligo, liken gibi kronik cilt hastalıklarında destek takviye olarak kullanılmaktadır. Kolesterolü düşürür ve laksatif etkisinden dolayı kabızlık ve basur sorunu çekenler için faydalıdır. Kramp çözücü ve müshilaj özellikleri de bulunur.

Ayrıca; meyan kökü’nün bir özelliği de vücutta mukus salgı mekanizmasını harekete geçirerek; özellikle mideyi koruyan mukusu arttırarak; gastrit, mide ve bağırsak ülseri, kolitler de mükemmel derecede fayda vermektedir. İçerdiği glisirutenik asid (GLA), deglisirine meyan kökü (DGL) ve karbenoksolen sodyum (CS), bilinen en etkili anti-ülser ilaçları arasındadır.

Solunum yolu mukus salgısını harekete geçirerek; kronik bronşit ve farenjitte etkilidir. Safra salgılarını arttırdığından, safra hastalıklarında da kullanılabilir. Meyan kökü için geleneksel şifacılıkla Mide Doktoru denmektedir.

Meyan Kökü ve  meyan kökü ekstresi; virüslere karşı da çok etkili bir bitkidir. Mikrobik durumlarda vücut tarafından salgılanan ” interferon ” adlı maddenin salgılanmasını arttırdığına dair pek çok bilimsel çalışma vardır. Meyan kökü yüzyıllardır; verem ve hepatit gibi hastalıklarda başarı ile kullanılmaktadır.  Karaciğer sorunlarında da kullanılan bu bitki; cilt ve sivilce sorunlarında da etkilidir.

Meyan kökü ayrıca cilt problemlerine de iyi gelir. Meyan kökü tüketimi ciltte oluşan aknelerin tedavisinde etkilidir.

Meyan Kökü Şerbeti ve Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Meyan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir çay kaşığı kadar ince kıyılmış meyan kökü, bir bardak soğuk suya eklenir, kısık ateşte ısıtılır ve ağzı kapalı olarak 10-15 dakika kaynatılır ve sonra süzülür. Yemeklerden sonra 1 bardak olmak üzere, günde 2 bardak taze demlenmiş meyan çayı içilir. Meyan çayı; çok güçlü bir bitkisel çay‘dır. Bu sebeple aşırı ve uzun süreli kullanımlardan sakınmak gerekmektedir.

Meyan Kökü Şerbeti Yapımı

Bir çay kaşığı ince kıyılmış meyan kökü; iki su bardağı soğuk su içine atılır ve bekletilir. ( 3-12 saat arası ). Hazırlanan şerbet süzülür ve günde bir su bardağını geçmemek üzere içilebilir.

Uyarı: Kür amacıyla kullanılacaksa, 4 -5 haftayı geçmemelidir. Meyan kökü; şekeri ve tansiyonu yükseltir, bu sebeple şeker ve tansiyon hastalarının kür amacıyla kullanması sakıncalıdır. Ayrıca; uzun süre ve aşırı kullanımlarda ödem oluşturabilir, potasyum atımını hızlandırarak kalp hastalıklarını tetikleyebilir. Meyan kökü kullanıldı süre zarfında potasyumu dengelemek için potasyum içeren besinler tüketilebilir. ( kayısı, hurma, muz gibi ).

Eğer ilaç kullanıyorsanız, meyan kökünden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü meyan kökü çok güçlü bir bitkidir ve ilaç etkilerini muazzam derecede arttırabilir. Özellikle tansiyon ilacı kullananlar ( digoxin gibi ) meyan kökü’nü kullanmamaları gerekir.

Aynı şekilde hamile ve emziren kadınların da meyan kökü kullanımından uzak durmaları gerekmektedir. Bu hem kendi hem de çocuklarının sağlığı içindir. Yapılan bir araştırmada, anne karnında meyan kökü kullanımı neticesinde etkilenen bebeklerde kortizol hormonu düzeyi diğer bebeklere nazaran 3 kat daha fazladır. Meyan kökü nedeniyle kortizol hormonu fazla olan çocukların ileriki dönemlerde bağışıklık sistemlerinin zayıf olacağı ve diyabet ile kalp hastalıklarına yatkın olabilecekleri belirtilmiştir.

Meyan Kökünün Faydaları Hakkında Yapılan Araştırmalar

Meyan kökü hakkında pek çok ülkede bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Şu ana belirlenen; Meyan Kökü’nün bakteri ve virüslere karşı etkili olduğu belirlenmiş, candida mantarı gibi mantar türlerini öldürdüğü tespit edilmiştir. İlginç bir çalışma ise; Meyan Kökü’nden yapılan bir preparat; Sars virüsüne karşı başarı sağlamıştır. Bu bitkide bulunan glisirizin maddesi; Hiv ve Hepatit virüslerine karşı da etki gösteriyor.

Yukarıda saydıklarımız dışında günlük hayatta meyan kökü; öksürük, balgam sökme, göğüs ağrısı, ağız yaraları, mide ülseri, ses tellerinde zayıflık, astım ve her türlü alerjik rahatsızlıkta kullanılabilir. Hatta bu saydığımız sorunların bazıları için bilinen pek çok ilaçtan daha etkilidir. ( Doğru kullanmak ve aşırıya kaçmamak kaydı ile. )

Aynı şekilde; glisirizin maddesi özellikle karaciğer kanserinden koruyucu özelliklere sahip bir maddedir.

Ayrıca mide spazmları, mide ekşimesi, mide yanması gastrit, mide ve bağırsak ülseri gibi sorunlarda oldukça etkili bir bitkidir.

Zona için Meyan Kökü Şerbeti etkili bir alternatif tedavi yöntemidir.

Meyan kökü etkili bir cilt beyazlatıcı’dır. Cilt beyazlatmak için daha önce ki yazımızı okuyun: Meyan Kökü ile cilt beyazlatma 

Cilt beyazlatma‘da en etkili yöntem ise meyan kökünden elde edilen glabradin içeren ürünler kullanmaktır.

Meyan Balı Nedir?

Meyan Balı, meyan kökünün kaynatılıp yoğunlaştırılmasıyla elde edilen bir özdür. Glisirizin oranı çok yüksektir. ) % 20 ) Piyasada toz ve çubuk şeklinde satılır. Ayrıca; dünyaca ünlü şekerlemeler bu öz ile yapılır. Bunun dışında öksürük kesici ve yara iyileştirici etkisinden dolayı bazı pastillerde kullanılmıştır.

Meyan Kökü ayrıca sigara bırakmak için bilinen en iyi doğal tedavi yöntemidir. Nasıl gerçekleştiği tam bilinmese de; sigara içerken beynin uyarılan bölgeleri, meyan kökü şerbeti içtikten sonra uyarılıyor olabilir. Bu sebeple, meyan şerbeti içen veya meyan kökünü çiğneyen insanlarda sigara içme isteksizliği gerçekleşiyor.  Sigara bıraktırıcı pek çok ürünün asıl etken maddesinin meyan kökü olduğu biliniyor.

Ayrıca; tütün endüstrisinde meyan lezzet verici ve dumana tat katmak için kullanılıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi meyan kökü; dünyaca ünlü Root-Beer adlı kök bira yapımında, meşrubat ve kola yapımında, bazı ürünlerde köpüklendirici olarak, sakızcılıkta, helvacılıkta ve naturel boyamacılıkta kullanılıyor.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ