Meyan Kökü Maskesi ile Doğal Yollardan Cilt Beyazlatın

0

Doğal Cilt Beyazlatma Yöntemi: Meyan Kökü Maskesi

Pek çok insan daha parlak, beyaz ve lekesiz bir cilde sahip olmak ister. Bu alanda Japon ve Koreli kadınlar arasında cilt beyazlatmak oldukça popüler. Ancak bu uğurda kozmetiklere harcanılan para, elde edilen başarı karşısında her zaman tartışma konusu olmuştur. Peki Ciltteki lekelerin sebebi nedir? Tabi ki çeşitli pigmentler, derimize rengini veren Melanin pigmentinin; güneş ışınlarına maruz kalma neticesinde aşırı miktarda salgılanmasıdır. Meyan kökü maskesi; doğal yollardan cilt beyazlatma ve cilt lekelerini giderme için kullanılan bir maskesidir.

Aslında Meyan kökü ekstreleri ile hazırlanmış bazı kremler de satılmaktadır.

Meyan Kökü Maskesi Nasıl Yapılır?

Bir yemek kaşığı kıyılmış meyan kökü yaklaşık yarım su bardağı su içine konur ve takribi 6-12 saat arası bekletilir. Bu arada bardağın ve suyun mutlaka dezenfekte edilip durulanması lazım. 6-12 saat arası demlenme sonrası renginin kola rengine yakın olması gerekmektedir. Eğer renk çok açıksa bir sonraki denemenizde meyan kökü miktarını arttırılabilir. Elde edilen kola rengindeki siyah sıvıyı bir miktar mısır nişastasıyla ( veya unu ) karıştırıp hafifçe temiz cilde yedirilerek masaj yapılır. Meyan Kökü Maskesi uygulanırken kesinlikle hızlı ve sert hareketlerden kaçınmak gerekir. Mısır nişastalı ve meyan özlü karışımı iyice cilde yedirildikten sonra kalan miktar yüze hafifçe sürülüp bir tabaka halini alması sağlanır. Yaklaşık 10 dakika kadar beklenir ve ardından ılık süt ile yıkanır.

Not: Doktorunuza danışmadan ve gerekli hijyen koşullarını sağlamadan yapılan her türlü işlemin sağlığınıza zarar verebileceğini unutmayın!

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here