Mide Bulantısı Neden Olur ve Nasıl Geçer

0

Mide Bulantısının Nedenleri Nedir? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı hemen her insanda görülen bir durum olmakla birlikte, bazı kişilerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Bazı hassas insanlar; yolculuk esnasında yada sevmedikleri bir görüntü, manzara veya bir olayda midelerinin bulandığını dile getirirler. Sanki kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Mide bulantısı hangi hastalıkların habercisi?

Çeşitli gribal enfeksiyonlar, besin zehirlenmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilen mide bulantısı; bazende kulak hastalıkları ( özellikle iç kulak ), böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları gibi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Uzmanlara göre midede bulantı genelde tek başına ortaya çıkmaz ve bulantıya sebep olan hastalıkların diğer belirtileri ile ortaya çıkabilir. Bu sebeple; sadece midesi bulanan bir insanın paniğe kapılmasına gerek yoktur.

Mide Bulantısının nedenleri arasında ayrıca mide ülseri, araç tutması, migren, diyabetik ketoasidoz, yüksek tansiyon, bağırsak tıkanması, mide ve bağırsak yırtılması, apandisit, safra iltihabı ve taşı ve hamilelik gibi pek çok nedene bağlıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Hormonlarda yaşanan değişimin bir sonucu olarak; hamile bayanların hamileliğinin 6. ayından itibaren mide bulantısı fazlalaşır. Peki Hamilelikte Mide bulantısı nasıl geçer ve mide bulantısına ne iyi gelir ?

1) Sık sık ve az miktarda yemek yenmeli ve mide boş bırakılmamalıdır. Mideyi boş bırakmak veya aşırı yemek hamilelikte mide bulantısı ataklarını arttıracaktır. Yemekler yavaşça yenmelidir.
2) Rahatsız eden kokulardan uzak durun, özellikle esansiyel yağ kokuları, oda parfümleri, kadın ve erkek parfümleri gibi ağır kokulardan mümkün olduğunda uzak durmakta fayda var. Ayrıca; sigara dumanının yoğun olduğu yerlerde bulunmamakta fayda var. Çay ve kahveden uzak durmakta fayda var.
3) Sabahları kalkmadan bir parça tuzlu bisküvi yenebilir ve ardından yavaşça ayağa kalkılır. Bisküviler baharatsız olmalıdır.
4) En önemli noktalardan biri ise susuz kalmamaktır. Hamilelikte mide bulantısı şikayeti olanların sıvı alımına çok dikkat etmek gerekir.
5) Bir başka önemli nokta ise; hayatın tümünde ve özellikle hamilelik süreçlerinde yağlı, işlenmiş, kızartılmış, aşırı baharatlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
6) Aşırı sıcak içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
7) Su ile veya meyve ile hazırlanan buzlar emilerek de mide bulantısı geçebilir.
8) Aşırı sıcak ortamlar da bulantıyı tetikleyebilir. Bir miktar yürüyüş ve temiz hava bulantı şikayetine iyi gelebilir.

Mide Bulantısı için Zencefil Tüketin

Mide bulantısı için, zencefil ve zencefilli içecekler iyi gelmektedir. Bunun için bir parça taze zencefili emmek veya zencefili içeceklere eklemek fayda sağlayacaktır. Ayrıca; genel olarak; elma, nane gibi gıdalarda fayda sağlar ancak aşırı miktarda alınan her besin mide bulantısına neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here