Mide Sağlığını İhmal Etmeyin

0

Mide Sağlığı ve Mide Sağlığını Etkiyelen faktörler

Mide; vücudumuzun sindirim organı olması sebebiyle, vücuda aldığımız her maddenin ilk işlem merkezidir. Bu sebeple bu maddelerin fiziksel ve kimyasal yapısı, büyüklüğü, sertliği sindirimin yani hazmın kolaylığı için önem taşımaktadır. Midemiz, tüm dokularımızın ve hücrelerimizin ihtiyacı çeşitli bileşikleri; dışarıdan aldığımız gıdaları öğüterek elde etmektedir. Basit önerilerimizi dinleyerek ve uygulayarak daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

İşte Mide sağlığı hakkında önerilerimiz.

1- Kızartma, tuz, hamur işi besinler, hamur ve şeker içerikli tatlılar, çikolata, çay, kahve, kola, enerji içecekleri vs. bu gıdaları mutlak surette kesmeniz gerekiyor. Hele hele bunları kendi arasında kombine eden besinlerden ise en yakın zamanda kurtulun. Örneğin; çikolatalı-hamurlu-şekerli bir pasta vücudunuzda zehirli zincirleme tepkimelere yol açarak metabolizmaya çok büyük zarar vermektedir. Aynı şekilde kızartma işlemine uğramış tuzlu bir hamur işi besinde çok zararlıdır. Eğer yukarıdaki besinleri sürekli tüketiyorsanız yada bu besinleri bir araya getirerek alıyorsanız hasta olmamanız mucizedir.

2- Yetişkinler için, süt yerine yoğurt, kefir gibi faydalı bakterileri ihtiva eden probiyotik ürünler tercih edilmelidir.

3- Beyaz un ve şekerden uzak duracağımızı söylemiştik. Beyaz un ve ürünleri yerine aşırıya kaçmadan tam tahılları tercih etmemiz gerekecektir. Yine dediğimiz gibi tam tahılda olsa, bunları kızartarak veya şekerle karıştırarak kombine etmemeliyiz. Ayrıca aşırı tahıl tüketiminin vücuttan çeşitli minerallerin atımını hızlandırdığı için ölçülü olmakta fayda var. Bunun yanında diyabet ile aşırı tahıl tüketimi arasında ilişki bulunmaktadır. 

4- Belkide sindirimin en önemli kuralı; yediğimiz besinlerin ağızda yeterince ezilerek, mideye tam kıvamında ulaştırmaktır. Bunun mantığı ise, ağızda yeterince çiğnenen ve çiğnenme esnasında tükürükle karışan besinlerin sindirimi daha kolaydır. Tükürükteki amilaz enzimi bazı besin öğelerini daha ağızdayken parçalamaktadır. Bu sebeple yemeğimizi küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş çiğnememiz; şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarımız için en iyi çözümdür.

5- Lif içeren besinler midemizi tok tutarak sürekli yeme isteğimizi baskılar. Bu sayede sindirin sistemi rahatlayacağı gibi hiç bir ilaç kullanmadan zayıflama imkanı da bulacaksınız. Tabi çok aşırı lifli gıdaları tüketmenize gerek yok ama ana kural olarak lifli gıdaları her gün tüketmekte fayda var. Doğal olan her sebze meyve içerisinde değişik miktarlarda lif vardır. Size önerimiz ise, keçiboynuzu tüketmenizdir. Keçiboynuzu meyvesi tam bir lif deposudur ve vücuda hiç bir yan etkisi yoktur. Lifli olmasının yanında ayrıca; astım, nefes darlığı, kronik yorgunluk gibi problemleriniz içinde birebirdir. Anti kanserojen ve antiallerjendir. Faydaları saymakla bitmez.

6- Günde 1,5 litreden az su tüketmemeye dikkat etmemiz gerekir.

7- Bol yeşil yapraklı sebzeleri, taze balık ürünleri, doğal meyveler ve meyve kurularını, tuzsuz kuruyemişleri öğünlerimizde mutlak surette bulunduralım. Özellikle hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak bu saydıklarımızı soframızdan eksik etmeyelim.

8- Eğer yukarıda saydıklarımızı uygularsanız, destek amaçlı önerilerimiz şunlar. Biberiye çayı, rezene çayı, nane çayı, papatya çayı midenizi rahatlatabilir.

Oldukça kısa tutmaya çalıştık, gördüğünüz gibi Mide Sağlığı için Yapmamanız Gerekenleri hayatınıza uygulamanız, yapmanız gerekenlerin sayısını azaltacaktır.

Sağlıcakla Kalın….