Midye Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Midye Yerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Midyenin Zararları Nelerdir? 

Kabuklu bir deniz canlısı olan midye; deniz içerisinde süzülerek beslenen bir canlıdır. Özellikle kıyı kesimlerine yakın yerlerde bulunurlar.Bu beslenme sırasında midye denizde bulunan faydalı içeriklerin yanında çeşitli biyotoksinleri, ağır metalleri ve mikroorganizlamaları, hatta kanalizasyon artıklarını dahi içerisine alır. Aslında deniz canlılarının pek çoğu için bu kural geçerlidir. Özellikle diğer istiridye türleri ve balıklarında yüksek oranda ağır metal, biyotoksin ve diğer zararlı unsurları ihtiva etmesi muhtemeldir.

Bu nedenle midyeler temiz sulardan çıkartılan midyeler olması sağlık açısından daha faydalıdır. Midyeler, kıyı şeridine yakın yerlerde bulunduğundan, kıyı şeridine yakın bulunan şehirlerin atıkları sulara karıştığından yerleşim yerlerine yakın tatlı veya tuzlu sulardan çıkartılan midyeler her anlamda tehlike arz etmektedir.  Midyeler genel olarak midye dolması şeklinde tüketilen bir besindir. Midye dolması; midyelerin içerisine pişirilmiş pirinç katılması ile yapılır. Bilindiği gibi bazı pirinç türleri önemli oranda arsenik içermektedir. Arsenik, pirinç piştikçe kaybolan bir madde değildir. Bu nedenle midye dolma hazırlanırken, hem midyenin temiz sulardan elde edilmiş midyeler olması hem de pirinçlerin arsenik ihtiva etmemesi sağlık açısından önemlidir.

Satın alacağımız midyenin veya dolmasının temiz, taze hazırlanmış olmasına dikkat etmeli güvenilir bir yerden temin edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı şartlarda hazırlanmış bir midyenin besleyici değeri çok yüksektir. İçerisinde; önemli oranda protein, selenyum, manganez, B vitaminleri, A vitamini içermektedir. 100 gram midye 66 kaloridir. Ancak içerisinde önemli oranlarda kolesterol ve sodyum bulunmaktadır. Midye dolması şeklinde tüketilirse; kalori oranı 87’ye çıkmakta, kolesterol miktarı ise 63 mg’a yükselmektedir. Bu nedenle tansiyon ve kalp hastalarının çok dikkatli tüketmesi gereken besinlerden birisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here