Mısır Nişastası Nedir? Mısır Nişastasının Zararları Nelerdir?

0

Mısır Nişastası Nedir? Nişastanın Zararları Nelerdir?

Nişasta; bazı bitkilerden elde edilen, suda çözünmeyen bir karbonhidrattır. Nişasta; pek çok tahıl, kök sebze ve nohut, mercimek gibi baklagillerde doğal olarak bulunur. İnsan vücudu tarafından sindirilebilir. Mısır nişastası özellikle mutfaklarda pek çok alanda kullanılmaktadır. Yemeklerde, çorbalarda, tatlılarda sıkça kullanılmaktadır. Özellikle; hazır gıda sektöründe; sosis, sucuk, içecek, tatlılar, kurabiyeler, çörekler de nişasta veya nişastanın işlenmesiyle elde edilen nişasta bazlı şeker (NBŞ) sıkça kullanılmaktadır. Bir de modifiye mısır nişastası vardır. Modifiye mısır nişastası, hemen hemen tüm hazır gıdalar içerisinde özellikle fastfood gıdalarda kullanılan bir işlenmiş nişasta türüdür. Nişastanın, fiziksel ve kimyasal dayanıklılığını arttırmak için bir takım işlemlerden geçirilmesi ile elde edilmektedir.

Mısır Nişastasının Zararları Nelerdir?

Modifiye edilmiş olsun veya olmasın; nişasta başlı başına bir kalori ve şeker kaynağıdır. Sindirildiğinde kan şekeri seviyesini hızla değiştirir. Nişasta’nın aşırı tüketilmesi başta obezite, tansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi sorunlara neden olabilir.

Nişasta; rafine bir ürün olduğunda tıpkı şeker, un yada saf alkol gibi değerlendirilmesi gereken bir üründür. Yazımızda nişastanın zararları ile ilgili verdiğimiz bilgi nişastanın bir besin öğesi olarak tüketilmesine yöneliktir. Dünya mısır üretiminin büyük bölümünde üretilen mısırların GDO’lu olduğu düşünülürse; gerek mısır nişastası gerekse mısırdan elde edilen tüm öğelere de şüphe ile bakmak gerekebilir.

Makul ölçülerde vücut nişastayı ve nişastanın verdiği zararları tolere edebilse de hazır gıda sektöründe hemen her yerde kullanılan bu maddeye karşı ön yargılı davranmak tüketiciler ve sağlığını düşünen insanlar için gerekli bir davranıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here