Misvak Ağacı Nedir? Misvağın Faydaları Nelerdir?

1

Misvak Ağacı Nedir? 

Misvak ağacı; Latince Salvadora persica olarak anlandırılmış Salvadoraceae familyasından bitki türüdür. İngilizce’de miswak veya kharijal olarak bilinir. Bir step bitkisi olan bu bitki; Afrika’dan Asya’ya kadar olan coğrafyada yetişmektedir. Dalları diş temizliğinde kullanılırken meyveleri ise yenebilmektedir.

Tarihi M.Ö 5000’li yıllara kadar gider ve en eski uygarlıklarca kullanılmış bir ağaçtır ve Erak ağacı (Arak Ağacı) olarak da bilinir.

Misvağın Faydaları Nelerdir?

Özellikle İslam Dininde önem verilmiş bir ağaç olup geçmişte ve günümüzde misvak ağacının dalları diş temizliği amacıyla kullanılmıştır. Gerçekten de diş sağlığı açısından faydalı pek çok bileşeni içerisinde doğal olarak barındırır. İçerisinde leke giderici ve diş beyazlaştırıcı silisyum, mikrop öldürücü antiseptikler, diş üzerinde ince katman oluşturarak diş ile bakteriler arasına duvar ören reçinemsi maddeler ve taş oluşumu önleyen klorür gibi maddeleri ihtiva etmektedir. Tükürük salgısını arttırıcı etkisi bulunur.

Günümüzde bazı diş macunu markaları misvak özlü diş macunları üretmektedirler.

Yapılan pek çok bilimsel araştırma ile gerçekten de misvak kullanmanın, diş sağlığı için en az diş macunları kadar faydalı olduklarını ortaya koymuştur. Hatta bazı durumlarda diş macunlarının ciddi zararları olabilecek iken misvağın hiç bir yan etkisinin bulunmaması ve diş eti sorunları içinde fayda sağlamasının yanı sıra tükürük salgısını arttırması bu konuda misvağın ne derecede etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Misvak Nasıl Kullanılır-Misvak Nasıl Saklanır?

Küçük bir çubuk şeklinde satın alınan misvağı kullanmak için fırça olarak kullanılacak ağızda biraz ezilerek veya suda bekletilerek liflerinin çıkması sağlanır. Bu şekilde kullanılabilir. Misvağın temizlenmesi ve kullanıldıktan sonra saklanması normal diş fırçalarında olduğu gibidir. Kullanıldıktan sonra yıkanıp diş fırçası konumunda saklanabilir. Ayrıca misvak kabı misvağı saklamak için kullanılabilir. Bunun için bir diş fırçası saklama kabı da kullanılabilir. Günlük düzenli kullanımlarda haftada bir misvağın fırça kısmı kesilip atılmalı ve bir alt kısım fırça şekline getirilerek kullanılmalıdır.

Ayrıca; öğütülmüş misvaklardan elde edilen misvak tozu doğal diş macunu olarak su ile ıslatılarak kullanılabilir. Bu toz aynı zamanda çeşitli güzellik maskelerinin yapımında da kullanılır.

Misvakta Bulunan Dişlere Faydalı Maddeler

Alkaloitler (Salvadorin, Trimetilamin) antibakteriyel etkiye sahiptir
Silika – doğal aşındırıcı, lekeleri giderir
Kalsiyum, Kloritler, Florürler: Dişler için en önemli minerallerdir. Diş taşlarının önlenmesinde ve dişlerin kuvvetlenmesinde rol oynarlar.
Sülfür
C vitamini
Reçineler – Çürük oluşumunu önlemek için diş minesi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur.
Tanenler – Doğal bir büzücü işlevi görür, tükürük üretimini uyarır
Saponinler, Flavonoidler ve Steroller
Esansiyel yağlar — hafif bir tat ve koku verir, tükürük üretimini uyarır ve şişkinliği giderir

Bu ağacın sadece dalları değil, olgunlaşmış meyveleri de tüketilebilir. Misvak yağı çeşitli eklem ağrılarına ve romatizmal sorunlara uygulanabilir.

Misvak Meyvesi (Kebas) Nedir? 

Misvak ağacının meyvesi Kebas olarak bilinir. Daha çok frenk üzümünü andıran bir görüntüsü bulunmaktadır. Meyvesi frenk üzümü boyutlarında olup içerisinde küçük ve sert bir çekirdeği bulunur. Yeşil meyveler yaz ayı boyunca olgunlaşarak önce kırmızı sonra siyahlaşır. Siyah meyveler oldukça lezzetlidir. Kebas meyvesi, böbreklere ve mideye karşı faydalı bir meyvedir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here