Misvak Ağacı Faydaları ve Kullanımı

Misvak Ağacı Faydaları ve Kullanımı

Misvak Nedir? Misvağın Faydaları Nelerdir?

Misvak bir bozkır bitkisi olup, Asya ve Afrika topraklarının step alanlarında yetişen hoş kokulu çalı görünümünde ağaçtır. Tarihi M.Ö 5000’li yıllara kadar gider ve en eski uygarlıklarca kullanılmış bir ağaçtır ve Erak ağacı olarak da bilinir.

Özellikle İslam Dini’nde önem verilmiş bi ağaç olup geçmişte ve günümüzde misvak ağacının dalları diş temizliği amacıyla kullanılmıştır. Gerçekten de diş sağlığı açısından faydalı pek çok bileşeni içerisinde doğal olarak barındırır. İçerisinde leke giderici ve diş beyazlaştırıcı silisyum, mikrop öldürücü antiseptikler, diş üzerinde ince katman oluşturarak diş ile bakteriler arasına duvar ören reçinemsi maddeler ve taş oluşumu önleyen klorür gibi maddeleri ihtiva etmektedir.

Yapılan pek çok bilimsel araştırma ile gerçekten de misvak kullanmanın, diş sağlığı için en az diş macunları kadar faydalı olduklarını ortaya koydu. Hatta bazı durumlarda diş macunlarının ciddi zararları olabilecekken, misvağın hiç bir yan etkisinin bulunmaması ve diş eti sorunları içinde fayda sağlamasının yanı sıra tükürük salgısını arttırması bu konuda misvağın ne derecede etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu ağacın sadece dalları değil, olgunlaşmış meyveleri de tüketilebilir. Misvak yağı çeşitli eklem ağrılarına ve romatizmal sorunlara uygulanabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zeynep dedi ki:

    misvak ağacını mutlaka deneyiniz

BİR YORUM YAZ