Murabba-Mareçba Nedir? Erik ve Ayva Murabbası Nasıl Yapılır?

0

Murabba Nedir?

Murabba, mareçba olarak da bilinen koyu reçel çeşitlerine verilen isimdir. Erik, vişne, frenk üzümü, ayva, dağ armudu (ahlat armudu), elma, böğürtlen ve kızılcık gibi meyvelerden murabba yapılabilmektedir. Kültürümüzde en çok ayva, erik ve elma murabblaları meşhurdur. Türk usulü murabba yapımında meyve kaynatılır ve bir bez torba içine alınarak özü çıkana kadar süzülür. Süzülen bu tatlı meyve suyu kaynatılarak özleştirilir. Ayva murabbası yapılacaksa çekirdekleri de kullanılır bu sayede yoğun bir kıvam elde edilir. Eski zamanlarda yapılan murabbalar şekersiz yapılmaktaydı. Bu nedenle tariflerimizde şeker kullanmamayı tercih ettik.

Murabba Nasıl Yenir?

Esasında bir tatlıdır. Reçel gibi tüketilebileceği gibi tatlılara eklenebilir. Ayrıca; kaymak ve kuruyemişler ile çok güzel gitmektedir. Pelte ve parfe gibi çeşitli tatlıların yapımında kullanılabilir. Evde pestil, şerbet ve şurup yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

Murabba Tarifi

1-Şekersiz Ayva Murabbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

7-8 adet ayva
1.5-2 su büyük su bardağı su

Ayva Murabbası Yapılışı

Ayvalar doğranır ve çekirdekleri ile birlikte bir tencereye alınır. Tercihen 1 gece bekletilerek suyunu salması sağlanır. Üzerine su eklenerek yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ardından elde edilen pişmiş ayvalar suyu ile birlikte bir tülbent içine konur ve özü çıkana karar iyice tülbent sıkılarak çıkarılır. İki kat tülbent kullanmak daha iyi sonuç verir. Elde edilen öz bir tencereye alınır ve reçel kıvamına gelene kadar pişirilir. Eğer şeker konacaksa bu aşamada eklenmelidir. Ardından kavanoza doldurularak, soğuması için bekletilir ve ağzı kapatılarak buzdolabına kaldırılır. Kaymak ve kuru yemişlerle birlikte tüketilebilir.

2- Erik Murabbası Nasıl Yapılır?

Yarım kg olgunlaşmış erik

Birkaç tane karanfil

Üç su bardağı su

Yarım limon

Erik Murabbası Yapılışı

Eriklerin çekirdekleri çıkarılır ve su ilave edilerek pişirilir. İsteğe göre bu aşamada bir miktar şeker ilavesi yapılabilir. İyice piştikten sonra yarım limon ilave edilir. Artından elde edilen pişmiş erikler suyu ile birlikte bir tülbentten geçirilir. İyice özleri akana kadar tülbent sıkılır. Ardından kısık ateşte koyulaştırma işlemine geçilir. Reçel kıvamını alınca işleme son verilir. Kavanoza doldurulur ve soğuduktan sonra ağzı kapatılarak buzdolabına kaldırılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here