Mürver Meyvesi Hakkında Bilgi

0

Mürver Meyvesi Nedir?(Sambucus ebulus-Sambucus Nigra)

Mürver meyvesi, bilinenin aksine hanımeligiller familyasında değildir ve son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Adoxaceae familyasından olduğu ispatlanmıştır. Gilaburu meyvesi ile akraba bir meyvedir. Kuzey ve Güney Yarım kürenin tropik bölgelerine yakın bölgelerinde görülür( astropikal ).  Yivdin yada yivdirin, hekim ana, inebolu, ayı otu, telli gelin, levor, patlangıç olarak da bilinir. İngilizce’de Elderberry olarak bilinir. Bilinen 20 kadar türü ağaç, çalı ve otsu formatta olabilir ve bu türlerin geneli elderberry ( mürver )  olarak bilinir. Ülkemizde daha çok Avrupa Bodur Mürveri ( cüce yivdin) ve Sambucus Nigra ( Kara mürver) denen tür de bulunur. Avrupada elderberry olarak bilinen bu meyve ülkemizin pek çok yerinde kendiliğinde yetişir.

Meyvesinde bol miktarda P vitamini, C vitamini, antioksidanlar bulunur. Bitkinin meyveleri, çiçekleri ve yaprakları çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Çiçekleri yaz başından ortalarına kadar toplanabilir, meyveleri yaz sonu ve sonbahar başında olgunlaşır. Yaprakları ise bahar aylarından yaz ortalarına kadar toplanıp kurutulur. Ancak bu bitkini dalları, yaprakları ve meyveleri yoğun miktarda siyanür içerebilir ve içerdiği bu siyanürler bazen çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle olgunlaşmamış meyvelerde bu oran daha yüksektir. Olgunlaşmış meyveler pişirildikten sonra tüketilebilir bu nedenle mürver reçeli ve mürver şurubu şeklinde tüketilmesi önerilir.

Mürverin Faydaları Nelerdir? Mürver Nasıl Kullanılır?

Mürver genel olarak şurup olarak tüketilen bir besindir. Vücutta kolesterolü düzenleyici, damar tıkanıklığını önleyici etkileri bulunabilmektedir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarına, öksürük ve boğaz ağrısına karşıda bir takım etkileri bulunur. Ayrıca, iyi bir balgam atıcı besindir. Kan şekerini düzenleyici, romatizmayı hafifletici etkileri de bulunmaktadır. Ateş düşürücü olup sinüs iltihaplanması gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Elderberry üzerinde yapılan pek çok çalışmada, bu meyvenin özellikle tehlikeli gribal enfeksiyonlarda % 65 ile % 99 arasında başarı sağladığı görülmüştür. Farklı zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda, mürver meyvesinden yapılan çeşitli şurupların domuz gribini (H1N1) % 70’e yakın oranda yok ettiğini kuş gribini ise %99 oranda yok ettiğini ortaya koymuştur. Bu meyvenin bu etkisinin içerisinde bulunan yoğun antosiyanin adı verilen kuvvetli antioksidanlardan kaynaklandığı düşünülmüştür. Meyveye rengini veren antosiyaninler bağışıklık sistemini güçlendirmekte, vücudu serbest radikallere karşı korumaktadır. Elderberry şurubu tüketen hastaların kanlarında bulunan antikor sayılarının arttığı gözlemlenmiştir. Bu meyvenin bu etkisi sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekten kaynaklanmaz aynı zamanda barındırdığı etken maddeler vücut içinde bulunan virüsleri baskılamaya da yarar.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle tüketim tavsiyesi değildir. Meyvenin pişirilmeden yenmesinin tehlikeli sonuçlar doğuracağını yukarıda belirttik. Mürver şurubu için ise böyle bir tehlike bulunmamakla birlikte bazı kişilerde bu meyveye karşı alerji olabilir bu nedenle tüketmeden önce alerji durumunun tespit edilmesinde fayda olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Mürver Şurubu Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here