Mürver Şurubu Hakkında Bilgi

0

Mürver Şerbeti-Mürver Şurubu Nasıl Yapılır?

Mürver meyvesi ( elderberry), ülkemizde bolca yetişen meyvedir. Meyvenin çiğ haldeyken içeriği hidrojen siyanür nedeni ile çiğ olarak tüketilmesi önerilmez genel olarak, şarap, reçel veya şurup halinde tüketilmektedir. Özellikle gribal enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalarda değişik yöntem ve içerikle yapılan mürver şurubunun, domuz gribini ve kuş gribini yaklaşık % 70 ile %99 oranında yok ettiği belirtilmiştir. Tabi mürver şurubu bir ilaç olmayıp, sadece değişik zamanlarda tüketilebilecek farklı bir içkidir. Az ölçülerde tüketimi uygundur. İlaç kullananların daha ölçülü olması gerekiyorsa doktor tavsiyesi almaları gerekebilir.

Mürver Şurubu Tarifi için Malzemeler

1 su bardağı kadar kuru mürver
1 tatlı kaşığı toz tarçın
1 çay bardağı süzme bal veya bir çay bardağı toz şeker ( şeker miktarı damak tadına göre değiştirilebilir.
3-4 su bardağı su
İsteğe göre bir miktar taze zencefil
Bir kaç tane karanfil

Mürver Şurubu Yapımı

Yeteri kadar büyüklükte bir tencere içerisine, mürver, zencefil, karanfil, tarçın ve su konur. Kaynama noktasına geldikten sonra ocağın altı kısılır ve tencere kapağı açılır. Kısık vaziyette tencere içinde bulunan suyun bir kısmının uzaklaşması kolaylaşır. Yaklaşık 40-50 dakka arasında kısık ateşte kaynatılır ve bu esnada ara ara karıştırılmalıdır. Ocağın altı kapatılır ve ağzı açık şekilde ılıtılır. Ilıyınca içerisine şeker ( yada bal) ilave edilir ve şeker iyice eriyinceye kadar karıştırılır. ELde edilen şurup kavanozlara alınır ve buzdolabına kaldırılır.

Mürver Şurubu Nasıl Kullanılır?

Yetişkinler için genel olarak, 1-2 tatlı kaşığı şurup bardağa dökülür ve üzerine buz yada su eklenir ve yavaş yavaş içilir. İçimi oldukça keyiflidir. Ancak fazla tüketmemek gerekebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Mürverin Faydaları Nelerdir?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here