Muz Cipsi Nasıl Yapılır-Muz Cipsi Tarifi

3

Fırında Muz Cipsi Nasıl Yapılır?

Öncelikle muz cipsi sağlıklı bir atıştırmalık olup, yapılırken hiç yağ kullanılmamaktadır. Patates cipsine göre çok daha sağlıklı ve çok daha az kaloriye sahiptir. Yapımı ise çok çok basittir ve tatlı niyetine de tüketilebilir.

Fırında Muz Cipsi Tarifi

Malzemeler: ( 3-4 Kişilik )

4 Adet Fazla Olgunlaşmamış Muz
1 adet limonun suyu

Muzlar, ince ince dilimlenir ve dilimlerin mümkün olduğunca eşit boyda olmasına özen gösterilir ki pişme esnasında hepsi aynı anda pişsin. 1 adet limonu suyu çıkarılır ve bir kap içine alınır, muz dilimleri limon suyuna bandırılır ve bandırılıktan sonra hafifçe silkelenir. Fırın 110-120 dereceye ısıtılır. Daha sonra bir fırın tepsisine yağlı kağıt serilir ve muz dilimleri birbirine bitişik olmayacak şekilde fırın tepsisine dizilir. Bu şekilde 1,5 saat kadar ( yada tam kuruyup cips sertliğini alanan kadar ) pişirilir. Daha sonra soğutulur ve servis edilir. Bazı tariflerde ise piştikten sonra eğer muz cipslerinin ortası biraz yumuşak ise 3-8 saat arası fırın içerisinde ve fırının kapağı aralanarak soğutulması ( dinlendirilmesi ) önerilir.
Ayrıca, muz cipsi hava almayan bir kavanoz içinde iki hafta saklanabilir.

Muz Cipsini Nereden Bulabiliriz?

Bazı internet sitelerinde rastlamak mümkündür. Ayrıca Migros Mağazalarında diğer meyve cipsleri ve muz cipsini de bulmak mümkündür.

Sağlıcakla Kalınız….

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here