Muz Kabuğu Nasıl Kullanılır?

3

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Pek çok yazımızda belirttiğimiz gibi meyve kabuklarının çok büyük bir kısmı asla çöp değildir ve değerlendirilmesi gereken organik malzemelerdir. Muz kabuğu bunlardan birisidir ve sayısız faydaları vardır. Tabi ki muza karşı alerjisi olanların, muz kabuğundan da uzak durması gerekmektedir.

İşte Muz Kabuklarının kullanım alanları

1-) Ayakkabı Parlatmak için muz kabuğu: Özellikle deri ayakkabıları parlatmak için harika bir çözüm sunmaktadır ki bizzat kendimiz bunu denedik. Yapmanız gereken 1 adet muzu afiyetle yedikten sonra kabuğu ile ayakkabıyı ovalamak. Öncelikle, ayakkabının tozu bir bez ile alınır ve muz kabuğu ile iyice yedirilerek ayakkabı ovulur. 5-6 dakika ayakkabı bu şekilde bekletilir ve ardından yumuşak bir kumaş parçası ile güzelce silinir. Buradaki mantık, muz kabuğu içinde bulunan potasyumdur. Bilindiği gibi ayakkabı cilalarında da potasyum vardır ve deriyi canlandırma, parlatma gibi özellikleri bulunmaktadır.

2-) Diş beyazlatma için muz kabuğunun faydaları : Muz kabukları çok iyi bir diş beyazlatıcısıdır. Diş minelerine zarar vermeden diş beyazlamasını sağlamaktadır. Muz kabuğunun lifli olan iç tarafı ile dişler iyice ovulur ve bu şekilde 10 dakika kadar bekletilir. Ardından bir fırça ile dişler hafifçe 2 dakika fırçalanır ve ardından durulanır. Muz yedikçe kabuğu ile bu uygulamayı yapabilirsiniz.

3-) Sinek ısırıklarına karşı, ısırılan bölgeye bir parça muz kabuğu sürmek iyi gelecektir.

4-) Muz kabuğu iyi bir cilt peelingi olarak kullanılabilir. Bunun için ıslak yüz, muz kabuğu ile yavaşça ovulur bir süre ciltte bekletildikten sonra cilt temizlenir. Ayrıca muz kabukları, kırışıklık için de etkilidir. Kırışıklık olan bölgeye sürülerek bir süre bekletilirse etkisi görülecektir.

5. Siğillere karşı muz kabuğu 
Olgun bir muzun kabuğu ile siğil olan bölgeler ovulabilir. Yan etkileri bilinmez ama uygulamada, küçük bir parça muz kabuğu siğilin üzerine bantlanır ve 1 gece bekletilir. Ertesi gün çıkarılır. Siğiller geçene kadar uygulanır. Ancak biz bu yöntemi doktor onayı olmadıkça önermiyoruz çünkü alerjiye neden olabilir veya enfeksiyon durumları ortaya çıkabilir.

6-) Muz kabukları zengin bir besin içeriğine sahiptir. Muz kabuklarını kullandıktan sonra bahçenize ve saksılarınıza gömebilirsiniz. Bu sayede toprağın besin zenginliği artacaktır. Ayrıca; bazı böcekler özellikle yaprak bitleri muz kabuklarını sevmemektedir. Bu nedenle, çiçeklerin köküne yakın bir yere muz kabukları konduğunda veya bir miktar gömüldüğünde etkisi görülebilecektir. En etkili yöntem ise muz kabukları ve sarımsak ile bir sprey hazırlamaktır.

7-) Gümüş parlatmak için muz kabukları çok etkilidir. Muz kabukları ile gümüş eşyalar nazikçe ovulur. Bir kaç dakika bekletildikten sonra bir kumaş ile gümüşler temizlenirse parladığı ve siyahlardan arındığı görülecektir. Diğer eşyalarınız için de muz kabukları etkili bir parlatıcıdır. Muz kabukları ile ahşap ve deri malzemeler temizlenebilir. Ayrıca mürekkep lekelerini de çıkarabilmektedir.

8-) Vücutta meydana gelen morluklara karşı da bir parça muz kabuğu işe yarayacaktır.

Sağlıcakla Kalınız….

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here