Muzun Faydaları Hakkında Bilgi

0

Muz Meyvesi ve Muzun Faydaları

Muz bitkisi, bilinenin aksine ağaç değil, bilinen en büyük çiçekli otsu bitkidir ve boyu 7 metreye kadar çıkabilir. Anavatanı güneydoğu asyadır ve bu bölgenin önemli bir beslenme maddesidir. Ülkemizde ise Alanya civarında üretimi yapılmaktadır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Zengin bir protein, mineral, vitamin deposudur. Yüksek kalorili bir meyve olmasına rağmen kolesterol oranı sıfırdır.

Muz hem lezzet olarak hem de sağlık açısından faydalı bir meyvedir. Depresyona karşı tavsiye edilen muzun içeriğinde; A,C,E,K gibi vitaminler ile sodyum, magnezyum ve bolca potasyum bulunmaktadır. Bilindiği gibi potasyum, tansiyon düşürücü etkiye sahip bir mineraldir yani kan basıncını dengeleyici etkiye sahiptir. Potasyum’un diğer etkileri ise inme ve felç gibi hastalıklara karşı da faydalı olmasıdır. Ayrıca kemik sağlığı için de önemlidir. Muzun faydaları ve sağlığa etkileri ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır.

Muz enerji verici bir meyvedir. Pek çok sporcunun müsabakalar öncesinde muz tüketmesinin nedeni enerji vermesinin yanı sıra, kan basıncını dengelemesi ve kramp oluşumunu engellemesidir. Evet, bu meyve kramplara karşı da oldukça etkilidir.

Muz ayrıca depresyona karşı etkili bir meyvedir. Muz yendikten sonra vücutta serotonin hormonu artmaktadır. Bilindiği gibi serotonin hormonu mutluluk hormonu olarak bilinir.

Ayrıca muz iyi bir lif kaynağıdır. Bu nedenle sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini arttırır. Ancak, aşırı muz tüketimi tam tersi bir etkiyle kabızlığa neden olabilir. Genel olarak günde 1 adet muz yemenin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Muz ayrıca, cilt sorunları içinde etkili bir meyvedir. Uygulamadan akneli veya sedefli ciltlerin üzerine muz sürülüp bekletilmesinin olumlu sonuçlar verdiği iddia edilmiştir. Ancak bu yöntemlerin doktor onayı olmadan denenmesini tavsiye ediyoruz.

Muzun faydaları arasında, muzun iyot içermesi nedeniyle iyot eksikliğine karşı da etki etmesidir. Bilindiği gibi iyot içeren besinler sınırlıdır bu bakımından muz iyi bir iyot kaynağıdır. Trioid bezinin dengeli çalışmasına yardım etmek muzun faydaları arasındadır.

Yapılan bir araştırmada, özellikle tam olgunlaşmamış muzun kansere karşı koruyucu etkisinin daha fazla olduğu ve beyaz kan hücreleri sayısını ( akyuvar ) arttırdığı dile getirilmiştir.

Ayrıca muz, vücudun kalsiyumdan daha fazla faydalanmasını sağlayarak kemik gelişimine de katkı sağlamaktadır.

Muzun faydaları bu kadar değil, muz meyvesi, kasların hareketliliğini arttırır, sinir zaafiyetini giderir ve sinirleri güçlendirir.

Muz meyvesi tam bir zihin açıcı meyvedir ve sınav öncesinde tüketilmesi önerilir. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin sayısının artmasını sağlar. Bazı uzmanlara göre muz mide ülserine karşı fayda sağlarken bazı uzmanlara göre tam tersi bir etki gösterebilir. Muhtemelen bu muzun içeriğinden veya kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Diğer besinlerde olduğu gibi eğer muza karşı hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa kesinlikle tüketmeyin.

Muz yemeyi seviyorsanız yada alerjiniz varsa alternatif olarak ülkemizde bolca bulunan kayısı tüketmenizi öneririz.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here