Nane Limon Nasıl Yapılır ? Şifalı İksirler

0

Nane Limon Nasıl Yapılır ? Nane Limon Tarifi 

Bu yazımızda sizlere; bir araya gelince kombinasyon etkisi göstererek bazı sağlık sorunlarının giderilmesi için yüzyıllardır kullanılan bitki çayları‘ndan biri olan nane limon çayı hakkında bilgi vereceğiz. Nane ve Limon, ikisi ayrı ayrı ele alındığında şüphesiz en çok tüketilen çeşni gıdalarının arasında geliyor.  Sindirim, mide ve bağışıklık için içerisinde değerli asitler içeren nane, yine sindirim, mide, bağışıklık için içerisinde pek çok bileşimi ihtiva eden limon, aynı şekilde zengin bir P vitamini ve Limonium kaynağı olan limon kabukları bir araya geldiklerinde, ortaya etkili bir ürün olan nane limon çayı çıkmaktadır.

Nane Limon Faydaları Nelerdir?

Nane Limon Kabuğu çayı, öncelikle grip ve nezle gibi hastalıklara koruma sağlayan en etkili doğal yöntemlerden biridir. Nane limon çayı faydaları arasında; mide gazlarını kesmesi, hazmı kolaylaştırması sayılabilir.  Ayrıca; sinirleri yatıştırmaya, kasların gevşemesini sağlayarak; kalp ve mide spazmı gibi sorunların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Yemek borusunda bulunan kasları gevşettiğinden dolayı bazı sayfalar naneyi reflüye neden olan besinler arasına sokmuştur.

Aslında nane doğrudan reflüye neden olmamakta ancak reflüsü olan bir kişiye bazı durumlarda iyi gelmemektedir. Halbuki, nane limon her ikisi de mide asitliğini düzenlemekte, sindirim sistemini alkali hale getirmektedir. Bilindiği gibi mide ülserinin en önemli nedenlerinden birisi midenin fazla asit salgısı olabilmektedir. Bu sebeple reflü hastalığının iyileşmesi için nane yardımcı dahi olabilir. Ancak; ölçülü kullanmakta fayda vardır.

Burada unutulmaması gereken nokta ise; kuru nane ve yeşil nane arasındaki içerik farkıdır. Mümkün olduğunca her besinin doğal ve taze olanını tüketmekte fayda vardır.

Nane limon çayı, ölçülü tüketildiğinde; mide ülserine, bağırsak kurtlarına karşı da kullanılabilir. Zaten bilindiği gibi; nane limon kabuğu çayı grip, astım, bronşit gibi pek çok hastalığa iyi gelmekte, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarda önemli faydalar sağlamaktadır.

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Sıcak Nane Limon:

Bir limonun suyu sıkılır ve limon suyu bir kenarı alınır. Limon kabuğu ise 2 su bardağı su ile kaynatılır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır, karışımın içine 1 çay kaşığı kuru yada 5-10 yaprak yeşil nane atılır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra limon suyu eklenip, tercihen şekersiz veya balla karıştırılarak içilebilir.

Soğuk Nane Limon: 

Özellikle yaz aylarında serinletici bir kokteyldir. 1 tane limon ince ince dilimlenir ve 1 sürahi su içine atılır. Daha sonra içerisine bir miktar yeşil nane veya reyhan atılır. Buzdolabına kaldırılır. 4-5 saat bekletildikten sonra süzülerek içilebilir. Şekersiz içilmesi tavsiye edilir, ancak bir miktar gerçek balla tatlandırılarak içilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Reyhanın Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here