Nane ve Nanenin Faydaları Hakkında

1

Nane Hakkında Bilgi

Nane; ballıbabagiller ailesine mensup bir bitkidir. 30 kadar türü ve yüzlerce çeşidi vardır. İngilizce’de Mint olarak bilinir. Dünyada en çok tüketilen yeşil yapraklı bitkilerden birisidir. İçeriğinde pek çok alanda kullanılan ve mentol olarak bilinen organik alkol bulunur. Diş macunlarının içerisinde, sakızlarda, şekerlemelerde, çeşitli kokteyl ve içki yapımında, şurup ve naneli çikolata yapımında kullanılır.

En Bilindik Nane Çeşitleri:

Bahçe nanesi, dağ nanesi, kedi nanesi, su nanesi, taş nanesi, asya nanesi, tüylü nane, kıvırcık nanesi, bergamot nanesi, çikolata nanesi ( çilek nanesi), limon nanesi gibi pek çok çeşidi bulunur. Bu isimler, nanenin içerdiği aroma ve kokuya veya kullanım amacına göre verilmiş isimlerdir.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

– Sindirim sistemini rahatlatır, mide bulantısına iyi gelir. Sofralarda harika bir meze olarak kullanılmasının yanı sıra nanenin faydaları arasında, hazımsızlığa ve şişkinliğe, gaz sorunlarına iyi gelmesi sayılabilir. Nane çayı; özellikle mide bulantısına karşı etkilidir.

– Tükürük salgısını arttırır ve ağız ve boğazda bulunan zararlı mikroplara karşı fayda sağlar. Diş ve diş eti hastalıklarına karşı da faydalıdır. Nefesi tazeler, ağız kokusunu giderir ve artan tükürük salgısı sindirime katkı sağlar. Ancak; naneden elde edilen yağı veya mentol içerikli ürünleri aşırı kullanmak tam tersi etki yapabiliyor. Mentolün fazla kullanımı tahrişe neden olacağından bu duruma dikkat edilmelidir.

-Astım ve solunum yolları hastalıklarında kullanılırsa rahatlama sağlayabilir. Düzenli olarak kullanıldığında nefes yollarındaki tıkanıkları açar ve gevşetici etkisi vardır.

– Baş ağrısına ve migrene karşı rahatlama sağlayabilir. Doğal bir yatıştırıcıdır.

– Depresyona iyi gelen yiyecekler arasındadır. Hem kokusu hem buharı hem de nanenin kendisi vücutta genel bir gevşemeye neden olur. Nanenin kas gevşetici etkisi bulunmaktadır.

– Nane yağı, iyi bir antiseptiktir. Nanenin dövülerek su ile karıştırılmasından elde edilen losyon iyi bir cilt temizleyicisi ve canlandırıcısıdır. Ayrıca cildi rahatlatır ve bazı cilt kaşıntılarının giderilmesinde etkili olabilmektedir. Sivilcelere karşı da fayda sağlayabilmektedir.

– Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. İçeriğinde bulunan diosmin maddesi kandaki şeker miktarını düşürür.

-Böcek sokmaları karşı etkili bir bitkidir. İçeriğinde bulunan etken maddeler, böcek kovucu olarak bilinir.

– Bayanlarda östrojen hormonunun azlığına bağlı olarak meydana gelen sorunlara karşı (saç dökülmesi ve vücutta tüylenme gibi) faydalıdır. Nanenin östrojen hormonu üretimini arttırıcı etkisi vardır. Bu nedenle bazı durumlarda fazla tüketiminin bünyeden bünyeye fayda veya zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Nanenin Zararı Var mı?

Östrojen hormonu üretimini arttırabileceğinden meme kanserine yatkın kadınların ölçülü tüketmelerinde fayda olabilir. İnterferon (IFN) tedavisi görenlerin kuru veya taze nane tüketiminden, intereron etkisini azaltması nedeniyle uzak durmaları gerekebilir. Ayrıca kan şekeri düşük olanların nane tüketiminde dikkat etmelerinde fayda vardır. Ayrıca; bazı araştırmalarda nanenin gevşetici etkisinden dolayı hamilelik döneminde düşüklere neden olabileceği belirtilmiştir. Bu nedenle fazla tüketimi önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Nane Yağı Hakkında Bilgi

Nane Limonun Faydaları Nelerdir?

Nane Şurubu Nasıl Yapılır?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here