Nar Ekşisi Nasıl Yapılır Hakkında

1

Evde Nar Ekşisi Yapılışı

Dışarıda hazır satılan nar ekşilerinin bir kısmı özellikle nar ekşili sos ibaresi bulunanlar içerisinde glukoz şurubu gibi tatlandırıcılar ve çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır. Öyle ki marketten alınan nar ekşileri hafif buruk ancak tatlı bir tada sahiptir. Oysa gerçek nar ekşisinin tadı oldukça ekşidir. Bu nedenle hakiki nar ekşisini bulma imkanınız yoksa sizler için nar ekşisi tarifi hazırladık. Evde nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar Ekşisi Tarifi

Malzemeler:

3 Kilo Ekşi Nar

Narlar üzerinde bulunan beyaz kısımlar iyice temizlenir. Ancak eğer buruk ve acımsı tat seviyorsanız beyaz kabuklar ile de deneyebilirsiniz.

Temizlenen narlar azar azar bir tülbente konarak el ile sıkılır. Elde edilen su bir tencere içine alınır ve kısık ateşte arada bir karıştırılır. Üst kısımda oluşan köpükler ise alınır.
Pekmezimsi bir kıvama gelene kadar kaynatma işlemine devam edilir. Kıvama gelip gelmediğinin anlaşılması için bir tabağa bir miktar alınarak soğutulur, soğuyunca kıvamlaşıyorsa yani akışkanlığı azalıyorsa hazırdır. Ortalama olarak 4,5-5,5 saatte nar ekşisi hazırlanabilir.

Kıvam aldıktan sonra nar ekşisi soğumaya bırakılır ve cam kavanozlara doldurularak ağızları sıkıca kapatılır. Buzdolabında saklanması ömrünü uzatmaktadır.

Görüldüğü gibi, nar ekşisi tarifi için nardan başka bir şey kullanmadık. Şeker hatta tuz bile kullanmadık. Ama nar ekşisinin ömrünü uzatmak için az miktarda limon suyu veya limon tuzu kullanılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here