Nevruz Çiçeği ( Yabani Arslanağzı )

0

Nevruz Çiçeği Nedir? Nerelerde Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Nevruz Otu; ülkemizde Yabani Arslanağzı, Yabani Keten, Cevz-i ermanyus, Linaria, İngilizcede Butter and Egg, Milumus, Monkey-Flowers diye bilinir. Bilimsel adı Iris ensata olup zambakgiller ailesine mensuptur. Beyaz, sarı, mor gibi renklerde bulunabilir.

Nevruz Çiçeği Anadolu’nun pek çok yerinde kendiliğinden yetişir. Mart ayı itibariyle, yüksek kesimlerde karlar erimeye başladıktan sonra toprak üstüne çıkmaya başlar. Kökleri küçük soğanı andırmaktadır. Nevruz Otu üzerine güneş ışınları değince, bulunduğu yerde ışıltılı bir görüntü oluşturduğundan güzel bir manzara oluşturmaktadır.

Nevruz Çiçeği için gerek ülkemizde gerekse yurt dışında kapsamlı bilimsel araştırma pek yapılmamıştır. Ama bilindiği kadarıyla, içeriğinde  beyin ve kalbin çalışmasında etki olan Cholin ( Kolin ) maddesi, Glikozit linarin, Formik asit ( karınca asidi ), sitrik asit ( limon asidi ) ve malik asit ( elma asidi ) vardır.

Halk Kültüründe Nevruzun Faydaları: 

Yabanisi kalbe kuvvet verir, Tohumları 4-5 gr yutulursa şişkinliğe ve sancılara iyi gelir. Kaynatılıp balla tatlandırılırsa balgam söktürür. Nevruz Otu, kekik ile kaynatılıp balla tatlandırılırsa kan temizleyici etkisi vardır. Bunların dışında Cilt Bakımında, Basur ve Mesane sorunlarında ekili olduğu söylenir. Çayının idrar söktürücü ve müshilaj etkisi vardır. Uyarıcı etkisi olduğu söylenmektedir.

Not: Bilgilendirme amaçlıdır, doktor tavsiyesi olmadan ilaç olarak kullanmayın. Ancak çay olarak tüketebilirsiniz.