Nijer Tohumu Nedir-Nasıl Kullanılır?

0

Nijer Tohumu Nedir? Ramtil Yağı Nasıl Kullanılır?

Nijer tohumu otu (nyjer seed), papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir. Siyah renkte ve yağlı bir tohumdur. Bilimsel adı Guizotia abyssinica olan bu bitki çörek otuna benzerliğiyle bilinir. Anavatanı Etiopya olan bu bitki olarak da bilinir. Ramtil yağı bu bitkinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Ülkemizde yetişmemekte olup Afrika üzerinden ithalat yolu ile gelmektedir. Tokmak yağı, siyah tohum, ramtil ve inga tohumu olarak da bilinir.

Tohumlardan elde edilen ramtil yağı yemeklerde ve çeşitli şifacılık yöntemlerinde kullanılır. Besleyici bir yağdır. Tadı ceviz yağını andırmaktadır. Geleneksel olarak tıpkı susam gibi nijer tohumları kavrulup ezilerek tüketilebilir. Çeşitli un veya tahıllarla karıştırılarak tüketilebilir. Ramtil yağı aynı zamanda Sabun yapımında, hayvan yemi yapımında ve gübre yapımında kullanılmaktadır. Erkeklerde cinsi isteği arttırıcı etkisi olduğuna inanılır.

Kuş yemi olarak oldukça popüler bir kullanıma sahiptir. Kuşların istenen rengi alması için kullanılır. Ayrıca; hayvanların kızışmasına da katkı sağlar. Fazla kullanıldığında hayvanlarda tüy dökmesi yapabilir. Bu nedenle kuşların tüy tazeleme dönemlerinde nijer tohumu kuşlara yedirilmez.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here