Nohut Hakkında Genel Bilgiler

1

Nohutun Faydaları Hakkında Bilgi

Baklagiller familyasına ait olan nohudun bilimsel adı cicer arietinumdur ( İngilizce : chickpea ). Yetiştirilmesi çok kolaydır, öyle ki kıraç ve susuz topraklarda çok iyi yetişir. Susuzluğa dayanıklıdır ve sıcağı çok sevdiğinden özellikle İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Bölgemizde yetişebilir. Anadolu’da yaklaşık 8000 yıldır bilindiğine dair kanıtlar vardır.
Çeşitli renklerde nohut yetiştirmek mümkündür hatta siyah nohut diye bilinen bir çeşidi vardır. Çeşitli yemekleri yapıldığı gibi leblebi, humus, köfte, ekmek yapımında da kullanılmaktadır. Türkiye dünya nohut üretiminde önemli bir paya sahiptir. Nohut; önemli bir besin malzemesi olarak kurutulmuş halde tüketilir. Besin değeri açısından oldukça zengindir. İçerisinde A, B6,C,E ve K vitamini vardır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, fosfor, çinko bakır ve demir minerallerini ihtiva eder.

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Nohut; zengin lif içeriği ile bağırsakları çalıştırır, kolon sistemine faydalıdır. Diyet yapanlar için nohut oldukça faydalı bir besleyicidir. 100 gram haşlanmış nohut ortalama 115 kaloridir.  Ayrıca; çok kolay şartlarda yetiştiğinden kimyasal etki yada genetiğine müdahale gibi insan faktörlerinden pek etkilenmez bu nedenle oldukça sağlıklı bir besindir. Bunların yanı sıra; gluten içermediğinden gluten hassasiyeti olanların veya çölyak hastalarının buğday ve buğday ürünlerine alternatif olarak tüketebileceği bir besindir.

Vücutta östrojen seviyesini dengelendiğinden meme kanseri riskine karşı koruyucu etkisi vardır. Bu nedenle kadınlar için önerilmektedir. İçerdiği folat nedeniyle; Dna mutasyonunu engellediği belirtilmiştir. Bulantı, kalp çarpıntısı, baş ağrısı gibi sorunlara bir takım faydaları bulunmaktadır.

Nohut; ayrıca cilt maskesi yapımında da kullanılır bazı cilt beyazlatıcı maskelerde kullanılır pudrasıda yapılabilir. Ayrıca bir mayalama aracı olarak, yoğurt, ekmek, turşu gibi yiyeceklerde mayalama işlemi sırasında kullanılır. Saç sağlığı açısından da bir takım faydaları vardır.

Nohut, kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel araştırmalarda, belli oranlarda nohut tüketenlerde tüketmeyenlere oranla kalp hastalıkları ve felç gibi durumlar daha az ortaya çıkmaktadır. Uzun vadede, şeker hastalığı ve tansiyon problemlerine de fayda sağladığı belirtilmiştir. Ayrıca; çeşitli uyku sorunlarına karşı da faydalıdır. Osteoporoz problemine karşı da olumlu etkisi vardır.

Çocukların kas ve kemik gelişimi için ideal bir bitkisel protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca içerdiği fosfor nedeniyle kan hücreleri için faydalıdır. Böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici özellikleri vardır. Bazı uygulamalarda; nohut suyu diş temizliği ve diş ağırları içinde kullanılmıştır.

Püf Noktası: Nohut Yemeği yaparken, nohutun bir gece önceden ıslatılması ve suyunun en az iki kere değiştirilmesi  sindirim sağlığı açısından önerilir.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here