Nohut Kahvesi Hakkında Bilgi

2

Nohut Kahvesi Nedir?

İkinci Dünya Savaşı’nın ülkemiz için yarattığı yıkımlardan birisi ekonomik sıkıntıydı. Bu nedenle pek çok ürünün ithalatı ise yasaktı. O nedenle kahve, ithalatı yasak olan ürünlerden biriydi. Bu koşullarda Anadolu insanının kahveye alternatif olarak geliştirdiği bir kahvedir, Nohut kahvesi. Daha sonraları 1970’li yıllarda yaşanan ekonomik bunalımda da bu kahve tercih sebebi olmuştur.  Ayrıca; bazı dönemlerde ise kahve pahalı olduğu için normal kahve ile bir miktar nohut kahvesi karıştırılarak, kahve çoğaltma işlemi yapılırmış.

Nohut Kahvesi Nasıl Yapılır?

Nohutlar önce haşlanır, haşlandıktan sonra kurutulur. Kuruyan nohutlar ise tıpkı kahve gibi kavrulur, kavrulma işleminden sonra çekilir. Nohut Kahvesinin demlenişi ise normal kahve ile aynı. Ancak eski zamanlarda nohut kahvesi şekersiz olarak pişirilir, yanında ise lokum veya kuru üzümle yenirmiş.

Günümüzde, bu kahvenin üretimi yok denecek kadar az nedeni ise tanıtımının hiç olamaması. Oysa, kafein sevmeyenlerin veya kafeine karşı duyarlılığı olan insanların tüketebilecekleri alternatif bir kahve. Tadı ise normal kahve ile hemen hemen aynı. Bugün, Çanakkale’nin Biga ilçesinde nohut kahvesini üreten ve müşterilerine sunan bir kahvehane mevcut.  Kaynaklara göre, Emin Kosa’nın işlettiği bu kahve de 50 yıldır kahvecilik yapılıyor ve nohut kahvesi yapımı ise baba mirası olarak oğluna geçiyor.

Üretimi hala geleneksel olarak yapılıyor. Emin Kosa, öncelikle nohutları kavuruyor ve ardından öğüterek bir nevi kavrulmuş un elde ediyor. Pişirme yöntemi de şöyle; bir cezveye bir kaşık kahve, su, karbonat ve şeker atıyor.

Umarız; kültür miraslarımız haline gelen bu güzel değerimiz unutulmaz ve girişimciler tarafından değerlendirilir.

Temin etmek isteyenler buradan ulaşabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

2 YORUMLAR

    • İyi günler özkan bey, biraz bilgi verebilir misiniz nohut kahvesi hakkında… sizden alıntı yaparak bunu yazalım ve bu değerimizin tanıtımını yapalım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here