Nuac Mam Sosu Hakkında Bilgi

0

Nuac Mam Sosu Nedir? 

Vietnam beslenme kültürünün önemli bir parçası; Nuac Mam Sosu’dur. Uzak Asya’nın soya sosu ve wasabi sosu gibi ünlü bir sosudur.  Nuac Mam için balık suyu denilebilir. Nuac Mom sosu, her türlü küçük balıklardan elde edilebilir ancak en iyi sos, hamsi balığından ( ca com denir )  yapılan sostur. Vietnam mutfağında tuz yerine bu sos kullanılmaktadır.

Tansiyonu olanların tüketmemesi gerekiyor, çünkü hem tuz hemde nitrat bileşikleri yönünden zengin bir sostur.  Nitrat bileşikleri biyojen amin olarakta adlandırılır ve fermente olan her protein kaynaklı besin de bu aminler oluşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Örneğin bu tarz bileşiklerde; histamin adı verilen bir aminde oluşmaktadır. Genel olarak alerjik hastalıkların pek çoğundan histamin sorumludur. Özellikle; saman nezlesi ( rinit ) gibi sorunu bulunanların böylesi her besinden uzak durmasında fayda vardır.

Nuac Mam Sosu Nasıl Yapılır?

Yakalanan hamsiler, önce tuzlanıp güneşe yatırılıyor, daha sonra ise % 30 oranında tuz eklenerek özel tahta fıçılara basılıyor.  Daha sonra ise 1 sene boyunca fıçılar içinde fermantasyon gerçekleşiyor. En alt tabakadan akan su ise balık suyu yani Nuac Mom sosu oluyor. Bu suyun ilk çıkanı en kalitelisi ve nhi adı ile anılıyor.

Ülkemiz balık açısından zengin bir ülke olmasına rağmen, balık işleme ve balık ürünleri açısından pek üretim yapmayan ve dışa bağımlı ülke. Oysa; balık ürünlerinin değerlendirilmesi ile zengin protein kaynakları çok ucuz yollardan elde edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here