Öd Ağacı Nerelerde Yetişir? Öd Ağacı Nasıl Kullanılır?

0

Öd Ağacı Nedir?

Öd Ağacı, Uzak Asya’da ( Çin, Kamboçya, Malezya gibi )yetiştirilen ticari değeri çok yüksek olan bir ağaçtır. Udi Hindi olarak bilinen bu ağaç İngilizce’de Oud Tree olarak adlandırılır. Bahsedilen Öd ağacı, halk arasında ödağacı olarak da bilinen sarısabır ( aloe vera) ile karıştırılmamalıdır. Sarısabır bir kaktüs türüdür.

Öd Ağacı Nerelerde Kullanılır?

Öd ağacı, kendine has bir koku yaydığı için parfümcülükte kullanılan en değerli ağaçlardan birisidir. Binlerce yıldır tütsüsü koku amaçlı olarak kullanılan bu ağaç günümüzde dünyaca ünlü parfümlerin yapısında yer almaktadır. Bu ağaçtan parfüm kokusu uzun ve uğraştırıcı işlemlerden sonra mümkün oluyor. Bu kısmı ne kadar doğrudur bilinmez ama Öd ağacından koku elde etme yöntemlerinden birisi; ağaç insan eliyle hastalandırılır ve hasta ağaç savunma sistemi gereği bir salgı salgılar. Elde edilen koku bu salgının damıtılması ile elde edilen yağdır. Yetiştirildiği bölgelerde bu ağacın kesimi sıkı devlet denetimi altındadır. Tek bir ağaçtan işlenebilecek ürün yüzbinlerce dolara kadar çıktığından bu ağaç ile ilgili devasa bir pazar söz konusudur. Bu ağaçların yağı için terör saldırıların dahi yapıldığı iddia edilmiştir.

Dal ve kabukları güzel koku için kullanılan bu bitki ayrıca bazı hastalıkların geleneksel olarak tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. Yine bu ağaçtan haşere ilaçları da yapılabilmektedir. Ayrıca bu ağaçtan öd ağacı tespihi adı verilen tespihler yapılmaktadır.

Öd Ağacı Fiyatları

Hiç işlem görmemiş öd ağacı kabukları internet ortamında paket fiyatı 80 ile 10 Tl arasında satılıyor. Öd ağacı esansı içeren parfümler 1500 TL üzerinde satılmaktadır. Öd ağacından yapılan tespihlerin fiyatı ise işçiliğine göre 40 TL ile 300 TL arasında bir fiyata satılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here