Ofis Ağrıları için Ne Yapmalı ?

0

Ofis Ağrıları için Ne Yapılmalı?

Şener; ofis ağrıları için 5 öneride bulundu:

ARA ARA HAREKET MOLALARI VERİLMEKİ

Mesai saatlerinde masa başı çalışması gerekenlerin uyması gereken ilk kural,  basit hareketler yapmak için küçük molalar vermeleri. Her saat başı 5 dakika olsa dahi oturulan yerden kalkınmalı; ofiste kısa bir yürüyüş yapılmalı, kollar, boyun ve bel bölgeleri hareket ettirilmelidir. Çünkü uzun süre aynı pozisyonda kalınca kan dolaşımı  belli bölgelerde bozuluyor ve katılaşıyor. Bu durum uzun süre tekrarlandığında halk arasında “kulunç” diye tabir edilen sertlikler meydana gelmeye başlıyor. Yapılacak bu kısa hareketler ile kan dolaşımı düzelecek ve vücudun hareketsiz kalmış bölgelerine kan akışı sağlanacaktır.

Uzun süre oturmaktan kaynaklı kas spazmları ve sertleşmeleri çözmek için sıcak tatbiki faydalı bir yöntem. Ayrıca sırt ağrılarına da faydalı olabiliyor. Ofis çalışanlarının mesai sonrasında  sıcak bir duş almaları kasların rahatlamasını sağlayabilir.

OTURMA POZİSYONU KURALLARINA UYUN

“Masa ve sandalyenin yapısı ve oturma şekli ofis ağrılarını önlemekte çok önemli” diyen Prof. Dr. Nadir Şener, “Bilgisayar ekranı çapraz durmamalı.Kişi yan tarafına dönerek çalışmak zorunda olmamalı. Ekran ve klavye tam karşıda yer almalı. Bigisayar ekranına baş eğilerek değil dik bakmalı. Bunun içinse bilgisayar ekranının 3 te 1 i göz hizasında olmalı. Koltuğa dik oturulmalı.

BİLEK DESTEKLİ KLAVYE VE MOUSE KULLANIN

Bilgisayar başında çalışırken el bileklerini yukarı doğru aşırı kıvrılmış halde kullanmamak gerekiyor. Bilek destekli klavye ve mouselar tercih edilebilir. Telefonla konuşurken ise telefon baş ile boyun arasına sıkıştırılmış vaziyette asla kullanılmamalı.

Ofis Ağrıları Stresle Artar mı?

Ofis ağrıları stress faktörü altında daha sancılı bir sürece neden olabiliyor. Bunun için mutlaka stres kontrolünü sağlamak gerekiyor. Çünkü sürekli strese maruz kalırken vücutta adrenalin hormonu fazla salınıyor. Böyle olunca da kaslar sürekli sert ve kasılı bir durumda kalıyor. Bu nedenle ağrılar sürekli hale gelmeye başlıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here