Ofis Ağrıları için Ne Yapmalı ?

Ofis Ağrıları için Ne Yapmalı   ?

Ofis Ağrıları ihmal ediliyor.Özellike ofis çalışanları bütün gün masa başında hareketsiz pozisyonda çalışıyor, spor da yapmıyor ve maalesef çoğu çalışanın bulunduğu iş yerleri ve iş yeri dekorasyonu ergonomi kurallarına uygun değil diyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nadir Şener, “Bütün gün masa başında kalmak çalışanların kendi istedikleri bir şey değil. Bu sebeple ofis ağrıları oluşumunu engelleyecek kuralları bilmek gerekiyor. ” dedi.

Şener; ofis ağrıları için 5 öneride bulundu:

ARA ARA HAREKET MOLALARI VERİLMEKİ

Mesai saatlerinde masa başı çalışması gerekenlerin uyması gereken ilk kural,  basit hareketler yapmak için küçük molalar vermeleri. Her saat başı 5 dakika olsa dahi oturulan yerden kalkınmalı; ofiste kısa bir yürüyüş yapılmalı, kollar, boyun ve bel bölgeleri hareket ettirilmelidir. Çünkü uzun süre aynı pozisyonda kalınca kan dolaşımı  belli bölgelerde bozuluyor ve katılaşıyor. Bu durum uzun süre tekrarlandığında halk arasında “kulunç” diye tabir edilen sertlikler meydana gelmeye başlıyor. Yapılacak bu kısa hareketler ile kan dolaşımı düzelecek ve vücudun hareketsiz kalmış bölgelerine kan akışı sağlanacaktır.

Uzun süre oturmaktan kaynaklı kas spazmları ve sertleşmeleri çözmek için sıcak tatbiki faydalı bir yöntem. Ayrıca sırt ağrılarına da faydalı olabiliyor. Ofis çalışanlarının mesai sonrasında  sıcak bir duş almaları kasların rahatlamasını sağlayabilir.

OTURMA POZİSYONU KURALLARINA UYUN

“Masa ve sandalyenin yapısı ve oturma şekli ofis ağrılarını önlemekte çok önemli” diyen Prof. Dr. Nadir Şener, “Bilgisayar ekranı çapraz durmamalı.Kişi yan tarafına dönerek çalışmak zorunda olmamalı. Ekran ve klavye tam karşıda yer almalı. Bigisayar ekranına baş eğilerek değil dik bakmalı. Bunun içinse bilgisayar ekranının 3 te 1 i göz hizasında olmalı. Koltuğa dik oturulmalı.

BİLEK DESTEKLİ KLAVYE VE MOUSE KULLANIN

Bilgisayar başında çalışırken el bileklerini yukarı doğru aşırı kıvrılmış halde kullanmamak gerekiyor. Bilek destekli klavye ve mouselar tercih edilebilir. Telefonla konuşurken ise telefon baş ile boyun arasına sıkıştırılmış vaziyette asla kullanılmamalı.

Ofis Ağrıları Stresle Artar mı?

Ofis ağrıları stress faktörü altında daha sancılı bir sürece neden olabiliyor. Bunun için mutlaka stres kontrolünü sağlamak gerekiyor. Çünkü sürekli strese maruz kalırken vücutta adrenalin hormonu fazla salınıyor. Böyle olunca da kaslar sürekli sert ve kasılı bir durumda kalıyor. Bu nedenle ağrılar sürekli hale gelmeye başlıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ