Ökse Otu Nedir – Bitki Hazinemiz

1

Ökse otu Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ökse otu, ağaçlar üzerinde yaşayan asalak bir bitki türüdür. Ökse otu meyveleri; parlak meyvelere sahiptir ve ZEHİRLİDİR, ağız yolu ile çay şeklinde kullanılan kısmı yaprakları ve saplarıdır.  ( Ökse Otu’nun meyveleri zamk gibi yapışkan olup genel olarak kuş yakalamak amacıyla bu zamk dallara sürülür ve kuşlar bu şekilde yakalanır. ) Ökse kelimesi tuzak anlamına gelmektedir. Pek çok ağaçta asalak olarak yaşayan bu bitkinin, özellikle elma ve armut ağaçlarında yaşayanlarının çok faydalı olduğu söylenir. Bugün ökse otu tıbbi alanda kullanılan bir bitki olup, yapraklarından elde edilen viskumin adlı madde kanser tedavisinde kemoterapik ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Not: Ökse Otu’nun bilinen diğer isimleri, ekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ya da gövelek’dir.

Ökse Otu Faydaları Nelerdir?

1-) Yüksek tansiyona karşı

2-) Ritim bozuklukları

3-) Kan dolaşımı bozuklukları

4-) Kadınlarda adet düzensizliğine karşı

5) Tinnitus ( Kulak Çınlaması ) sorununa karşı

6-) Romatizmal hastalıkları önler

7-) Anti-tümör özellikleri vardır.

8-) Menopoz şikayetlerine karşı

9-) Kemoterapi sonrasında

Geleneksel şifacılıkta ise sara hastalığına ( epilepsi ) karşı kullanılmıştır.

Ökse Otu Kürü Nasıl Yapılır?

Bir bardak klorsuz sıcak suya, bir tatlı kaşığı kurutulmuş ökse otu yaprak ve dalları ilave edilir. 8 dakika kadar demlenir ve süzüldükten sonra içilebilir.

Ökse otu Kürü şu şekilde uygulanır:  4 * 7 gün uygulanır ve her 7 gün bittikten sonra 3 gün ara verilir.

7 gün kullan + 3 gün ara + 7 gün kullan + 3 gün ara +7 gün kullan + 3 gün ara +7 gün kullan.

Geleneksel yöntemlerde; ökse otu‘nun yaprakları ve küçük sapları; Ekim- Aralık dönemi ile Mart-Nisan aylarında toplanır. Bu zamanlar dışında toplanan otun şifa özelliğinin azaldığı inancı vardır. Yine geleneksel kullanımda ökse otu ve hayvan iç yağından yapılan merhem çeşitli yaralara sürülmüştür. Ayrıca ökse otu çayı’nın salgı sistemleri üzerinde olumlu etki gösterdiği dile getirilmiştir. Kanama durdurucu etkisinden de bahsedilmiştir ancak çeşitli sağlık risklerine neden olacağı için yer vermek istemedik.

Ökse Otu’nun zararları ve yan etkileri :

Bu ot içerisinde histamin ve mannitol içerdiğinden astım, alerjik rinit ve diğer alerji rahatsızlığı bulunan hastaların uzak durması gerekmektedir.

Yüksek fosfor içerdiğinden dolayı diyaliz hastaları ile fosfordan uzak durması gereken insanların kullanmaması gerekir.

Ökse otu meyveleri zehirlidir ve ağız yoluyla alınmamalıdır, ancak geleneksel kullanımda

Ökse Otu Merhemi:

Bu merhem yine doktor tavsiyesi dışında kullanılması uygun olmayan ve geleneksel tedavide kullanılmış bir merhem olup, günümüzde bu amaçla çok daha etkili ve bilimsel ilaçlar bulunduğundan; bu otun zehirli meyveleri ve tereyağı kullanarak hazırlanan bu merhemin tarifini verme gereği duymuyoruz.

Not: Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanım tavsiyesi değildir. Kullanım için uzman tavsiyesi ve denetimi şarttır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here