Oksijenli Su-Hidrojen Peroksit Hakkında

0

Oksijenli Su Nedir? Hidrojen Peroksit Nedir?

Oksijenli Su %3 oranında H2O2 ( Hidrojen Peroksit) ihtiva eden su çözeltisine verilen isimdir. Belli bir ölçünün üzerinde toksik etki gösterebilen bu bileşik makul ölçülerde bir takım amaçlar için kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan oksijenli su içinde % 3 oranında H2O2 bulunduğundan bu miktarın normal ölçülerde ve içilmediği taktirde vücuda zarar verme ihtimali düşüktür.

Oksijenli Su Nasıl Kullanılır? Oksijenli Suyun Faydaları

Hidrojen Peroksit; endüstriyel olarak ağarma, dezenfekte etme gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Tıbbi olarak da yaraların temizlenmesi ve mikropların öldürülmesi, toksinlerin nötr hale getirilmesi amacıyla kullanılır. Formülü H2O2 olan bu madde kararsız bir yapıya bir sahip olup; vücuda, deriye, bir yara üzerine veya bir madde üzerine temas ettiğinde yapısındaki bir oksijeni bırakarak suya dönüşme özelliğine sahiptir. Bıraktığı bu oksijen ise hemen reaksiyona girme eğilimindedir. Örneğin yara üzerine uygulandığında köpürme nedeni yapısındaki bir adet oksijeni bırakması ve bu oksijenin hemen reaksiyona girmesidir.

Bu özellikleri nedeniyle; hidrojen peroksit çözeltileri yaraların temizlenmesi, çıkmayan lekelerin giderilmesi, çamaşırların beyazlatılması ve ağartılması,meyve ve sebzeleri dezenfekte etmesi, diş beyazlatma, ayak mantarı, saç ağartma,kulak temizliği gibi pek çok alanda kullanılabilir. Ayrıca çok seyreltik Oksijenli su uygulamalarında dahili olarak alınan suyun vücudu toksinlerden arındırdığı, zararlı bakterileri yok ettiği iddia edilmiştir. Ancak direk vücutla temas eden veya içilen oksijenli sudaki H2O2 oranının ne olabileceği, ne kadar sürede etki edeceği yada etki edip etmeyeceği bu konular tıbbi konular olduğundan gelişigüzel kullanılması ciddi hatta ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Yine dişleri beyazlatma ve saç ağartmada kullanımı açısından da dikkat edilmesi gerekir. Ama genel evsel kullanım için güvenilir olduğu noktasında şüphe yoktur.

Kıyafetleri Beyazlatmak için Oksijenli Su Kullanımı?

Eczaneden alınacak Oksijenli su ile elbiseleri beyazlatmak mümkün değildir ve ayrıca ekonomik de değildir. Daha derişik oranlarda ( % 50 H2O2 içeren oksijenli sular ) temizlik ve kimyasal amaçlı satış yerlerinde satılmaktadır. Tabi kimyasal amaçlı yerlerden alınan oksijenli su kesinlikle temizlik dışında kullanılmamalı, vücut ile temas ettirilmemeli hatta ağzı açık bile bırakılmamalıdır. Çamaşırlar yıkanmadan önce bir bardak hidrojen peroksit ve yeteri miktarda su karıştırılır ve çamaşırlar hemen bu suya bırakılır.

Ev Temizliğinde Oksijenli Su Kullanımı?

Kesme tahtalarının temizliği, bulaşık süngerleri ve temizlik bezlerinin dezenfekte edilmesi, banyo ve lavaboların temizlenmesi için de kullanılabilir. Aynı şekilde bulaşıkların parlatıcı gözüne 1 çay kaşığı kadar eklenmesi bulaşıkların daha parlak olmasını sağlayabilir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlı olup,  tavsiye niteliğinde değildir. Temizlik malzemesi olarak uygun çözeltilerde güvenilir bir maddedir.

sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here