OItu Taşı – Değerli Taşlar

0

Oltu Taşı Nedir? Oltu Taşı Özellikleri Neler?

Oltu taşı, tıpkı kehribar taşı gibi bitkisel kökenli bir  taş olup, bitkisel kalıntıların yer altından milyonlarca yıl kalıp karbonlaşması ile oluşan organik ( karbon ) kökenli bir taş türüdür. Kehribar taşı ile oluşumundaki benzerlik nedeni ile siyah kehribar olarak da isimlendirilir.  Bilinen diğer ayrıca siyah inci, sengi musa, siyah kehrüba ( Osmanlıca da), Erzurum taşı gibi isimlerle de bilinir. Latincede ise jayett adı ile anılmaktadır ki bunun anlamı yine siyah kehribar anlamına gelmektedir.

Oltu taşı ağırlıklı olarak siyah renktedir ancak daha nadiren de olsa koyu kahve ve yeşile çalan renklere sahip olabilir.

Türkiye’de en fazla Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılmakta ve işlenmektedir. Bu taş adını bu ilçeden almıştır.

Oltu taşı; yüzük, kolye, tesbih, bilezik, sigara ağızlığı ve çeşitli süs eşyalarının yapımında kullanılmaktadır.

İşin aslı Oltutaşı  çok özel bir linyit kömürü çeşididir. Oltutaşı, ağaç reçinelerinin milyonlarca yıl boyunca toprak altında, kil ve linyit gibi maddelerle kaynaşması neticesinde meydana gelmiştir. Belli bir sıcaklığın üstünde kömür gibi yanmaktadır. Yanma sırasında aniden soğutulur ise camlaşmaktadır. Ayrıca; bu taş yün gibi cisimlere sürtüldüğünde elektriklenmekte ve hafif cisimleri kendine doğru çekmektedir.

Hakiki Oltu Taşı ve Sahte Oltu Nasıl Anlaşılır?

+ Hakiki Oltu taşı buharla üzeri nemlenir. Bu sebeple, oltu taşı avuç içine alınıp üstüne üflendiğinde üzerinde buharla gelen nem tabası varsa hakiki olma oranı fazladır.

+ Oltu tesbihlerin kendine has sesleri vardır. Ayrıca; oltu taşları zımparalandığında veya üzeri kazındığında kahverengi toz bırakırlar.

+ Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu taş kumaş gibi nesnelere sürtündüğünde elektiriklenir ve küçük cisimleri kendine çeker.

+Piyasada Rus oltusu veya Rus taşı olarak bilinen taş ise oltu taşından daha ağır ve mat görünümde bir taştır.

Tarihte Oltu Taşı:

Kullanımı bronz çağına kadar uzanmaktadır. Ortaçağ döneminde oltu taşından tesbihler, heykeller ve sandıklar yapılmıştır. Ayrıca; 17. yy da oltu taşı tozu hekimler tarafından ilaç olarak kullanmıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Kehribar Taşı ve Faydaları Hakkında Bilgi

Değerli Taşlar Hakkında Bilgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here