Organik Beslenme Pahalı mı?

0

Organik Beslenme En Ucuz Beslenme Yöntemidir

Bu yazı bir okurumuz tarafından gönderilmiştir.

Öncelikle Organik ya da Doğal beslenmenin ilk şartı doğal olmayan ürünleri mümkün olduğunca hayatımızdan çıkartmaktır. Mesele Kola içmiyoruz kesinlikle, beyaz şekeri çöpe atıyoruz, çikolata, bisküvi, beyaz kepeksiz ekmek, yaş pasta, çörek börek ne varsa bunları elimizin tersiyle bir kenarı bırakıyoruz. Öncelikle bunlara vermiş olduğunuz gereksiz paradan ve bunların zararlarından kurtulmuş olacaksınız. Buradan yapacağınız tasarrufu ise Organik Beslenme masraflarınıza harcayabilirsiniz. Tabi Organik Ürünler yerine güvendiğiniz bildiğiniz yerlerden sipariş edeceğiniz doğal ürünleri de tercih edebilirsiniz. Malatya’dan kayısı, Maraş’tan tarhana, Konya’dan buğday, Kars’tan Peynir vs. gibi ürünleri kolayca bulacağınız onlarca internet satış mağazası bulunmaktadır. Bunlardan en güvenilir olanını araştırarak hayatınızda yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Mesela ben genellikle meyve yerine keçiboynuzu yemeyi tercih ediyorum. Bu şekilde bir alışkanlık oldukça ekonomik. Günde 2-3 adet Keçiboynuzu o günkü meyve ve tatlı ihtiyacımı kesinlikle karşılıyor. Ayrıca mevsiminde ailecek gittiğimiz yerlerde doğal yetişen meyveleri ya köy pazarlarından satın alıyoruz yada dağlardan kendimiz topluyoruz. Örneğin; alıç zamanı alıç topluyoruz, böğürtlenleri kendimiz toplayıp kurutuyoruz veya şurubunu yapıyoruz. Oturduğumuz semte yakın parklarda ve bahçelerde yetişen bildiğimiz bazı otları topluyoruz. Bir kısmını taze bir kısmını kurutup kışlık ihtiyaçlarımız için saklıyoruz. Karahindiba, sinir otu, nane, asma yaprağı, kiraz yaprağı, dut yaprağı, ebegümeci bunlardan aklıma gelenler. Bu sayede yıl boyunca çoğu zaman ne meyveye ne de otlara çok para vermiyoruz. Ama ihtiyaç olduğunda mutlaka doğal olanlarından paramıza kıyıp alıyoruz. Televizyonlarda reklamı yapılan yabancı kökenli pahalı ot ve meyveleri kesinlikle eve sokmuyoruz. (Avokado hariç)

Tavuk eti alırken muhakkak organik sertifikalı veya yürüyen tavuk gibi çeşitleri tercih ediyorum. Aldığım tavuğun kemiklerine kadar değerlendiriyorum. Besleyici değeri oldukça yüksek.

Kasımpaşa’nın Asırlık Organik Pazarı

İstanbul’da yaşayanlar için Kasımpaşa’da bulunan Organik Pazarı mutlaka tavsiye ediyoruz. Bu pazarda doğal köy ürünlerini bulmak mümkün. Yumurtadan tavuğa, kuru meyveden pestile, yeşil yapraklı sebzelerden organik süt ve yoğurda kadar hemen her şeyi bulmak mümkün. Ayrıca yine İstanbul Feriköy’de organik ürünlerin satıldığı bir market bulmak mümkün. Her cumartesi Feriköy’deki Lala Şahin Sokak’ta kurulan pazar Buğday Derneği ve Şişli Belediyesi’nin  girişimleriyle yedi yıldır İstabullulara hizmet veriyor.  Sabah 06.00’da açılan pazarda sebze-meyvenin yanı sıra doğal krem, yumurta, tavuk eti, gözleme, börek bulmak mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here