Organik Beslenme

1

Organik Besin ve Organik Beslenme Nedir?

Organik Besin; tohum üretiminde, ekiminde, yetiştirilmesinde, işlenmesinde ve saklanmasında hiç bir şekilde kimyasal bir işlem görmemiş besin olarak tanımlanabilir. Yani Organik Besin ve organik beslenme denince aklımıza genetik değişikliklerin, böcek ve zararlılara dönük kimyasalların, suni gübrelerin, çeşitli yabani ot ve mantar öldürücü ilaçlarının, hızlı büyüme sağlayan  hormonların, antibiyotiklerin , renklendiricilerin ve kimyasal ambalaj malzemelerinin kullanılmadığı besinler gelmelidir.

Neden Organik Beslenme 

Aslında Organik besin ile beslenme organizma ile en uyumlu beslenme anlamına gelmektedir. Çünkü Beslenme Piramidinde yer alan tüketici ve av ilişkisi dengesi milyonlarca yıldır süren bir süreçle dengelenmiştir. Organizma, tükettiği besin maddesiyle birlikte aldığı vitaminler, mineraller ve diğer bileşikler milyonlarca yılda ideal oranı yakalamıştır. Dolayısı ile vücudumuzun kimyasal içeren besinlere değil, en doğal haliyle yetişen besinlere ihtiyacı vardır.

Örneğin günümüz toplumlarında sıkça görülen kalp hastalıkları ve kanserle ilgili yapılan araştırmalarda, kısa zamanda üretime dayalı sebze-meyve yetiştiriciliğinde; sebze ve meyvelerde bulunan bileşim oranlarının bozulmasının bu tarz hastalıkları tetiklediği  saptanmıştır. Yani sebze ve meyvelerin içerisine işlenmiş kimyasalları bir kenarı bırakın, kısa zamanda üretim adına bozulan bileşim dengesi dahi uzun vadede hastalıkları tetiklemektedir. Bunun en güzel örneği Salisilik Asit örneğidir. Örneğin doğal ortamda yetişmiş bir sebze veya meyvede Salisilik Asit oranı olması gereken miktarda iken günümüz kimyasal ve hormonlu tarım teknikleriyle olgunlaşma süre kısıtlanarak sebze ve meyvelerdeki Salisilik Asit oranı düşmüştür. Bu sebeple uzun vadede Salisilik Asit’in önlediği ve yavaşlattığı pek çok hastalık artış göstermiştir. Peki Salisilik Asit nedir? Cevap: Bugün kullandığımız Aspirinin ( Asetil Salisilik Asit ) etken maddesidir.

Organik Besinlerin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle Organik Besinler tüketmek bizi Kimyasal Besinlerin vereceği zarardan korur. Organik Besinler tüketerek vücudumuza çok zehirli olan pestisitleri almamış olacağız. Bunun  yanı sıra Organik Besinlerin içerisinde olan ve gelişimini tamamlamış süper-orantılı bileşimleri vücudumuza alarak daha sağlıklı yaşamış olacağız!

 

1 YORUM

  1. Merhaba hocam, güzel bir makale olmuş. Ben de organik ürünleri tüketmeye çalışıyorum. Çok faydasını görüyorum. paylaşımlarınızın devamını bekleriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here