Organik Tavuk ve Organik Yumurta Nedir?

1

Organik Tavuk ve Organik Yumurta Hakkında Bilgiler

Organik Tavukçuluk; organik ürün olduğu sertifikasyonlarla tescillenmiş bir iş sahasıdır. Organik tavuk terimi; Köy tavuğu veya doğal tavuktan teknik olarak farklar içerir. Organik yöntemlerle yetiştirilen tavuklar, belli bir alanda gezerek, ” yürüyen tavuk ” olarak nitelendirilir. Son zamanlarda adını sık duyduğumuz ” yürüyen tavuk yumurtası ” tabiri de, organik tavuklardan elde edilen organik yumurta‘yı nitelemek için kullanılır. Organik tavuk gibi organik yumurta‘da son yıllarda adı sık duyulan organik besin’ler arasındadır.

Organik Tavuk‘lar; kesinlikle kimyasal yada GDO’lu besinlerle beslenemez. Büyük oranda organik yemlerle belli bir oranda da doğal yemler ile beslenirler. Bu sebeple; etleri daha sık ve sert, kemikleri daha kalın olur. Ayrıca organik tavuk eti kırmızımsı tonlara sahiptir ve 45 günde büyüyen piliçlere göre daha geç pişerler. Organik tavuk‘lar genel olarak; 80 ile 90 gün arasında kesime hazır hale gelirler. Üretimleri esnasında, kimyasal antibiyotikler ve ilaçlar ile büyüme hormonları kullanılmıyor.

Yatırımcılar için Organik Tavuk Yetiştiriciliği  Hakkında Bilgi

Bugün doğal veya organik tavuk etinin, kırmızı etten daha sağlıklı olduğu düşünüldüğünde; organik beyaz ete olan ihtiyaç gözler önündedir. Bu sebeple yeni iş kurmak isteyen yatırımcılar için çok karlı bir iş sahasıdır. 1000 tavuk için 2,5 dönüm arazi kafi gelmektedir.

Marketlerde satılan organik tavuk  kilo fiyatı yaklaşık olarak 20 ila 30 TL arasında değişmektedir. Bu ise bildiğimiz fabrika tavuklarının kilo fiyatlarının yaklaşık dört katı bir rakama tekabül ediyor. Organik Tavukların 90 günde büyüdüğü göz önüne alınırsa, oldukça karlı bir iş olduğu ortaya çıkıyor.

Organik Tavuk Yemi Nasıl Yapılır? ( Kaynak: http://www.kulucka.net )

Organik tavuk yemleri piyasada hazır olarak satılmakla birlikte meraklıları için organik yem tarifi:

Organik tavuk yemi yapmak için; %50 oranında tahıl karışımı (buğday, tritikale, mısır, arpa) ile
%35 oranında expeller soya fasulyesi ile ayçiçeği küspesi, % 5 yonca unu ve %10 oranında mineral’e ilaveten premix kullanımı ile %16 ham protein ve 2400 Kcal ME içeriğine ulaşılabilir. Etlik piliç yemi hazırlamak için ise; %50 tahıl karışımı ve %44 expeller ayçiçeği ve soya fasulyesi küspeleri ile %2 mısır
gluten yemi, %1 bitkisel yağ ve %3 oranında mineral ve premix kaynağı ile yaklaşık %20 ham
protein ve 2900 Kcal ME içeriğine ulaşılabilir. Fakat, hazırlanacak yumurta yeminde metionin
içeriği %0.3’dan az olmamalı, etlik piliç yeminde delisin içeriği %1’den az olmamalıdır (Zollitsch ve
Baumung, 2004).
Organik karma yemde (kg) bulunması gereken metabolik enerji değeri, NRC(1994) standartlarında belirlenen tablo değerlerinden küçüktür. Bunun sebebi, serbest dolaşım ve organik mer’a da otlatım ile tavuğun bu enerji açığını daha doğal yollardan sağlanmasını teşvik içindir. Zira, tavukların isteğe bağlı yem tüketimlerinin kontrolü, yemlerin enerji içeriği ile doğrudan ilgilidir .

Organik Yumurta Nedir?

Organik Yumurta; yine organik yollarla üretilen ve beslenen tavuklardan elde edilen üründür. Besleyici değeri çok fazladır. Organik yumurta fiyatı ise ortalama 10 adeti 10 ila 15 TL arasında değişmektedir. Ayrıca, organik yumurtala, fabrikasyon yumurtalara göre daha iri olduğundan aradaki fiyat farkını kısmen kapatmaktadır.

Uzmanlara göre yumurta; et yerine tüketilebilecek ve etten daha besleyici bir besindir. Yumurta alerjisi olanlar dışında güvenle tüketilmesi gereken bir besindir. Ancak tüketimde öncelik; doğal yumurta ve organik yumurta olmalıdır. Ortalama 70 kalori olan yumurta’nın hem sarısı hem de beyazı çok faydalıdır. Yumurta beyazı protein ve kalsiyum açısından zengin iken yumurta sarısı ise vitamin ve yağ açısından çok zengindir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here