Orman Yediuyuru-Hasancık-Çökelez Nerelerde Yaşar?

0

Orman Yediuyuru, Ağaç Yediuyuru, Hasancık Nedir?

Orman yediuyuru, ağaç yediuyuru, çökelez veya hasancık, kaya uyuru, orman faresi, ağaç faresi olarak da bilinen ve kemirgenler sınıfına dahil edilen, ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bir canlıdır. Glis glis, Dryomys laniger ve Dryomys nitedula ülkemizde görülen türleridir.

Bilinçsiz insanlar tarafından fare ile karıştırıldığında kimi zaman yok edilmektedir. Oysa fareden ziyade daha çok sincabı andırır ve yer altında değil sadece ağaç ve kaya oyuklarında yaşayan zararsız bir canlıdır. Ülkemizde; Marmara, Trakya ve Karadeniz’de yaşadıklarına dair kayıtlar mevcuttur. Sakarya, Bursa ve Bolu illerimizde de yaşadıkları bilinmektedir. En çok Edirne-Bulgaristan arasındaki bölgede özellikle Istranca Ormanlarında yaşadığı bilinir. Orman yediuyuru’nun nesli dünya genelinde de tehlike altında ve dünyada sadece 24 farklı noktada yaşadığı biliniyor. Ayrıca; Urfa, Gaziantep ve Ağrı gibi illerimizde muhtemel yaşam alanlarıdır.

Özellikle ormanların bilinçsiz bir şekilde tahrip edilmesi, tarım ilaçları ve insanlar tarafından katledilmeleri yine insanlar tarafından kürkleri için avlanmaları nedeniyle ülkemizde nesli yok olma tehlikesi altında olan bir memelidir. Ağaç yediuyuru, yılın yedi ayını uykuda geçirebilen bir türdür. Ayrıca uyku esnasında genelde yedili gruplar halinde uyuduklarından bu ismi aldığı söylenmektedir.

Genel olarak bitki tohumları, meyveler, küçük kemirgenler ve yumurtalar ile beslenir. En önemli doğal düşmanları; atmacalar, kartallar, yılanlar ile tilki ve sansarlardır.

Orman yediuyurları ortalama 30 cm boylarında ve 150-200 gram ağırlıklarında minik canlılardır. Genel olarak yaşlı ağaçların kovuklarına yuva yaparlar ve geceleri avlanmayı tercih eden canlılardır. Yılda iki defa yavrulama yapabilirler ve her defasında 4-5 yavru dünyaya getirebilirler. Tarım ürünlerine ve insanlara ciddi derecede zarar veremezler.

LÜTFEN BU GÜZEL HAYVANI GÖRDÜĞÜMÜZDE RAHATSIZ ETMEYELİM VE EN YAKIN ORMAN BAKANLIĞI GÖREVLİLERİNE BİLGİ VERELİM…

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here