Ornitorenk: Yumurtlayan Memeli

1

yavru ornitorenkOrnitorenk: İlginç bir hayvanın çok ilginç keşfedilme öyküsü

Yumurtlayan, gagalı, memeli, zehirli bir yarı suda yaşayan bir hayvan. Anavatanı Avustralya ve Tazmanya. Erkek ornitorenkler mahmuzlarında zehir taşıyor.

Ornitorenk, platipus veya gagalı memeli olarak bilinir ( Bilimsel adı: Ornithorhynchus anatinus), 39–60 cm boylarında, Doğu Avustralya ve Tazmanya’ya özgü bir yarı-deniz memelisidir.

Ornitorenkler, yumurtlayan memeliler olan tek deliklilerin günümüzde var olan beş türünden biridir.

Yumurtlayan, kunduz kuyruklu,ördek gagalı, ve erkeklerinin arka ayağında zehirli bir mahmuz olan ornitorenk keşfedildiği zaman doğa bilimcileri oldukça şaşırtmıştır. Ornitorenk Avrupalılar tarafından ilk kez keşfedildiği zaman keşif ekibinden Kaptan John Hunter tarafından İngiltere’ye bir ornitorenk postu gönderildi. İngiliz bilim insanları bu hayvanın ilginç fiziksel özelliklerini görünce bunun bir kandırmaca olduğunu sandılar. Bazılarına göre bu post, bir ördek gagasının, kunduz gibi bir hayvanın vücuduna dikilmişti.

Ornitorenk Zehirli Bir Memelidir.

Erkek ornitorenkin zehirli mahmuzu

Erkek ornitorenk’in arka ayak bileklerinde bir zehir karışımına sahip mahmuzları vardır.Bu zehir, insan için öldürücü değildir ancak kurbanı etkisiz kılacak kadar büyük acılar verir. Küçük hayvanlar için öldürücü olabilmektedir.

Elektrik algılama Özellikleri Vardır

Monotrem memelileri diğer memeliler arasında elektriği algılama duyusuna sahip tek memeli canlıdır. Avlarını kısmende olsa vücutlarında yarattığı elektriği algılayarak bulurlar. Ornitorenk ise tüm monotremler arasında en yetenekli elekrik algılamasına sahip olan canlıdır.

Ornitorenk Yarı Suda Yarı Karada Yaşayan Bir Canlıdır

Ornitorenk su yüzeyinde zor farkedilir. Ornitorenkler çok iyi bir yüzücüdürler ve günün büyük kısmını su altında yiyecek arayarak geçirirler. Yüzerken  kulaklarının görünmemesi ile diğer Avustralya memelilerinde ayrılır. Dört ayağı perdelidir ve ön ayaklarını itici güç olarak kullanırlar, arka ayaklarını ve kuyruklarını ise sadece yönlendirme için kullanırlar.

Ornitorenk Yumurtaları

Ornitorenk kuş yumurtasına göre  daha yuvarlak ve sürüngen yumurtasına benzer şekilde küçük köselemsi yumurtalar bırakır. Yaklaşık on günlük bir kuluçka süreleri vardır.

Ornitorenklerde memeler bulunmasına rağmen meme uçları yoktur. Süt göğüste deri altında bulunan bezlerden salgılanır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Dünyanın En Pahalı Tavukları

Sihirli Tavşan Nedir?

Balık Baykuşu

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here