Örümcekler Fiber Ağ Üretmeye Başladı

0

Örümcekler Fiber Ağ Ördü

Bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada; grafen verilen örümcekler dünyanın en güçlü fiber ağlarını ördü.

Popular Science adlı bilim dergisinde çıkan bir habere göre; bilim adamları, örümcekleri kullanılarak dünyanın en güçlü fiber ağlarını üretmeyi başardı. Deneyde; bir grup örümceğe su, karbon nanotüp ve grafen karışımı püskürtüldü ve örümcekler bu karışımı kullanarak çok ilginç fiber iplikler ördü. Grafen karışımına bulanan örümcekler, dünyanın en sağlam malzemelerinden biri olan kevlar malzemesinden daha dayanıklı fiber iplikler örmeyi başardı.

Bilim adamları şimdilik bu olayın nasıl gerçekleştiğini tam tespit edemediler. Ancak; örümcekler bir şekilde grafen ve nanotüpleri absorbe edip bir enzim haline getiriyor ve bunu kendi doğal ağlarıyla birlikte kullanarak bu malzemeyi ortaya çıkarıyor.

Tahminlere göre üretilen bu ipliklerin gelecek zamanda tıbbi dikiş iplikleri, elektronik ve sinir yapılandırması gibi alanlarda kullanılabilecek.

Peki Kevlar Nedir?

Kevlar, çok hafif ve çok sağlam liflerden oluşan karbon kökenli bir malzemedir. Günümüzde zırh, halat, yanmayan giysi, çelik yelek gibi malzemelerin yapımında kullanılmaktadır. 1965 yılında Dupont firması tarafından bulunmuş ve patentlenmiştir. Kevlar çelikten 5 kat daha sağlam bir malzemedir ve bu sağlamlığına nazaran oldukça hafif, kesilebilen ve dikilebilen, kumaş haline getirilebilen bir malzemedir.

Grafen Nedir?

Grafen, karbon atomunun bal peteği örgüsüne benzeyen yapılarından bir tanesine verilen isimdir. 2004 yılında keşfedilmiş, bir süre keşfin ne derece önemli olduğu anlaşılamamıştır. Daha sonra yapılan çalışmalarda grafen maddesinin son derece üstün kuantum özellikleri keşfedilmiştir. Bu sebeple grafen buluşu 2010 yılında Nobel ile ödüllendirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here