Osmanlı Çimi Nedir? Osmanlı Çimi Nerelerde Kullanılır?

0

Osmanlı Çimi Nedir? Osmanlı Çiminin Özellikleri Nelerdir?

Bilimsel adı Ophiopogon japonicum olan Osmanlı çimi çok yıllı kullanılabilen yer örtücü bir bitkidir. Anavatanı Uzak Doğu’dur. Japonya ve Malezya gibi ülkelerde kendi kendine yetişmektedir. Arap saçı, kara çim, mondo çimi, kyoto cücesi, ejder sakalı, yılan sakalı gibi isimleri vardır. Osmanlı çiminin mavi olan çeşidi de bulunur. Bu bitki çim olarak ekimi dışında gölgelik alanlarda yer kapatıcı olarak da kullanılır.

Boyu 12-14 cm eni 10-15 cm kadar uzamaktadır. Oldukça belirgin koyu yapraklara sahip kuraklığa ve soğuğa dayanıklı bir çim bitkisidir. Osmanlı çimi gölgelik alanları ve asitli toprakları seven bir bitkidir. Yaprakları gür çıktığı için iyi bir kapatıcı vazifesi görmektedir. Osmanlı çiminin bodur versiyonu olan Ophiopogon japonicus Nana türü ise taş aralarında kullanılmaktadır. Bu türün boyu 3-4 cm eni ise 6-8 cm’e kadar uzamaktadır. -18 dereceye kadar dayanıklıdır.

Çok fazla su istememesi bir diğer tercih nedenidir ancak bulunduğu yerin toprağının kuru olmaması gerekir.. Boyunun fazla uzamaması, çiçeklere gelişimine zarar vermemesi, yarı gölge alanlarında yetişebilmesi çit bitkisi ve peyzaj malzemesi olarak artı özellikler sunmaktadır. Drenajı iyi yapılmış nemli topraklarda çok güzel gelişir. Çiçekleri küçük mor çiçekler şeklindedir. Bu çiçekler daha sonra mor renkli küçük meyvelere dönüşmektedir. Meyvelerin görünümü harikadır ve her biri mor renge boyanmış boncuklar gibidir.

osmanlı çimi

Osmanlı çimi, bahçelerde olduğu gibi saksıda da yetiştirilebilir. Balkonlara hoş bir peyzaj sunmaktadır. Özellikle çiçekli ve meyveli dönemlerinde diğer çiçeklerle birlikte renk cümbüşü sunmaktadır.

Osmanlı Çimi Akvaryumda Gelişir mi?

Kendisi bir akvaryum bitkisi olmamasına rağmen su içerisinde bir kaç aya yetiştirilebildiği görülmüştür. Işığa çok gereksinim duymasa da ışıklı ortamlarda gelişimi güzeldir.

Akvaryumlarda koyu yeşil rengi nedeniyle tercih edilir ancak bir kaç ay sonra çürümeye başlar. Çürümeye başladığı döneminde akvaryumdan uzaklaştırılmalıdır. Terrarium bitkisi olarak yetiştirilmesi akvaryuma göre daha mantıklı bir sebeptir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here