Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

7

Paça Çorbasının Faydaları

Bazı uzmanlara göre; kanserin asıl sebebinin DNA ve hücrelerde değil, hücrelerin içinde yaşadığı bağ dokusunda meydana gelen anormallikler olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle kanserden korunmak için vücut bağ dokularının yenilenmesinin önemli olduğu belirtilmiştir. Paça çorbası bağ dokularının kendini yenilemesi için vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri temin etmek için oldukça ideal bir besindir. Özellikle kan yapımı için hayati derecede önemli olan lökosit bakımından oldukça zengin olması paça çorbasının faydaları arasındadır.

Vücutta bağ dokusunun bozulması durumunda, bağ dokusunun bozulduğu bölgeye göre diyabetten, eklem hastalıklarına, kalp hastalıklarından kansere kadar pek çok sorun baş gösterebilmektedir. Özellikle günümüz beslenme şartları düşünüldüğünde; işlenmiş yada müdahale görmüş bitkisel ve hayvansal kökenli pek çok besin maddesi doğal olanına göre faydalı bileşenlerin eksikliği ve zararlı bileşenlerin varlığı nedeniyle insan vücuduna bir takım olumsuz etkileri vardır. Örnek olarak; tavuk olarak tükettiğimiz fabrikasyon piliçler bir nevi mutant haline gelmiş bağ dokusu bozuk canlılardır. Bunların uzun vadede tüketimi insan vücudunda da bir takım anormallikler gelişmesine neden olabilmektedir.

Bu gibi nedenlerden dolayı, tavuk etine oranla doğal formunu daha çok koruyan büyük ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen paça çorbasının faydaları inkar edilemez. Ayrıca; paça çorbası ve kemik suyu içerisinde bol miktarda kalojen adı verilen bir protein bulunmaktadır. Bu protein bağ dokularını birbirine bağlayan, bağ dokularının yapısını oluşturan çok önemli bir proteindir. Aynı zamanda cildin dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlayan bir nevi dolgu malzemesidir. Kalojen bakımında çok zengin olan paça çorbası cildin genç görünmesine katkı sağlayabilmektedir. Önemli bir nokta, paça çorbasının bol C vitamini içeren bitkilerle birlikte alınmasıdır. Paça çorbası yanında limon, sarımsak, turp, soğan, maydanoz, roka gibi sebzeleri tüketmek hem kolesterolü ve tansiyonu dengeleme açısından hem de çorba içindeki faydalı maddelerin etkilerini arttırmak açısından çok önemlidir. Paça çorbasının faydaları‘ndan  maksimum faydalanmak ve çorbayı daha hafif hale getirmek için bu hususlar göz öüne alınmalıdır.

Ayrıca paça çorbasının faydaları arasında  bazı eklem sorunlarının giderilmesi için tüketilebilecek bir gıdadır. Özellikle Kalsiyum, magnezyum, fosfor eksikliğinden kaynaklanan sorunlar için paça çorbası adeta bir mineral hapı gibidir. İlgilenenler için: Paça Çorbası Tarifi: 

Kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş bu güzel besininden herkesin faydalanması dileği ile sağlıcakla kalınız…

7 YORUMLAR

  1. Bu çorba var ya tam bomba 12 yaşımdan beri haftada en az iki kere içerim şuan 27 yaşındayım aşırı derecede kemiklerim eklemlerim sağlam ve yaşıtlarım güç ve fizik açısından yetişemiyor . Babam bana bunu ilk içirdiğinde çok sevmiştim bu ne dediğimde bu ilaç kırktane ilaç kullanacağına bundan iç çelik gibi olursun gerçektende öyleyim .

  2. Vallahi billahi tam bir şifa dizlerim bir ay bükülmedi eyvah sakat kaldım dedim yaşlı bi amca haftada 1 2 kase iç bana dua et dedi okadar ilaç almıştım 1 ay boyunca haftada 1 sabahları aç karna içtim bazende akşam aç karna 1 ayda dizlerim eskisinden daha iyi oldu inanarak için besmele çekin allahım şifa niyetşne deyip için sağlam olsanız bile 15 günde bir için dizlerdeki eklemleri ve kıkırdakları çok iyi onarıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here