Paçuli Nedir? Paçuli Yağı-Terafik Yağı Kokusu Nasıldır?

0

Paçuli Bitkisi-Tefarik Nedir? Paçuli Nasıl Kullanılır?

Paçuli; ballıbabagiller ailesine mensup bir nane çeşididir. İsmi bizlere yabancı gibi gelse de Osmanlı zamanlarında tefarik adı ile bilinen bir bitkidir. O zamanlarda Avrupa’ya ihraç edilen halı ve dokuma ürünlerinin arasına tefarik yağı konulmaktaydı. Paçuli yağı güzel kokmasının yanı sıra güvelenmeyi ve böceklenmeyi önleyici etkisi vardır. Fare,kene ve yılanları da uzak tutucu etkisi vardır. Eski zamanlarda sıtma taşıyan sivrisinekleri uzak tuttuğuna ve bulaşıcı hastalıklarının yayılmasını önlediğine inanılmıştır.

Günümüzde paçuli bitkisi yine halı ve elbiselerin güvelenmesini önlemek ve güzel kokması için kullanılır. Bu amaçla kurutulmuş paçuliler temin edilebilir. Çok uzun süre boyunca etkisini devam ettiren bir bitkidir. Ayrıca tütsülerin içine de katılabilir.

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır?

Bilimsel adı Pogostemon cablin olan tefarik bitkisi İngilizce’de Patchouli olarak bilinir. Paçuli yağı ise bitkinin yapraklarının kaynatılıp su yüzeyine çıkan yağımsı maddelerin toplanması ile elde edilir. Parfümcülük sektöründe tefarik yağı değerli yağlar arasında sayılır. Eski zamanlarda; İngiltere’de Hindistan üzerinden gelen halılar paçuli esansı kokmaktaydı. Hem böcek kovucu etkisi hem de güzel kokması nedeniyle uzun yollarda halıların bozulmaması bu şekilde sağlanırdı. O dönemde paçuli kokmayan halı ve dokuma ürünlerine rağbet edilmediği kayıtlarda geçmektedir.

Ayrıca; tefarik yağı kokusunun insanları sakinleştirdiği, huzursuzlukları ve uyuşukluğu giderdiği belirtilmiştir. Akne ve sivilce gibi problemler ile kepek şikayetlerine iyi geldiği bilinir. Ayrıca haricen, saç dökülmelerinde, bel ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir. Oturma banyolarında bitkinin kendisi ve yağı kullanılabilir. Ayrıca şampuanların içerisine eklenerek de kullanılır. Bazı inanışlarda, evlerde kullanımının evdeki bolluk ve bereketi arttırdığına inanılır.

Paçuli Kokusu Nasıldır? Paçuli Esansı içeren Parfümler

Tefarik yağı esansı parfümeri sektörünün önemli bir ham maddesidir. Dünyada pek çok beğenilen ve üst sınıf parfümlerin şipre esans olarak paçuli esansı kullanılır. Odunsu, topraksı bir kokusu vardır. Kadınsı ve erkeksi parfümlerde kullanılabilir. Yıllandıkça güzelleşen bir kokuya sahiptir.  Armani Si, Chanel Change, Tommy Hilfiger Loud for Him gibi bazı parfümlerde kullanılır.

Paçuli Yağı Fiyatı Ne Kadar?

200 ml şişesi 40 TL civarındadır. Aktarlarda ve internet sitelerinde satışı mevcuttur.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here