Papaya Meyvesi Hakkında Bilgiler

1

Papaya Meyvesi Hakkında Bilgiler

Papaya meyvesi, meyveleri küçük bir kavunu andırdığından kavun ağacı olarak da tanınmakta olup, yapraklarını hiç dökmeyen ve tropik bölgelerde yetişen, meyve veren bir ağaç türüdür. Hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen bir bitkidir. Bu meyve ilk olarak Meksika’da yetiştirilmekle beraber, faydaları öğrenildikçe dünyanın her yerindeki tropik iklim ve bu iklime yakın iklime sahip bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Papaya Meyvesi Türkiye’de Nerede Yetişir?

Papaya meyvesi‘nin soğuk iklimlere kesinlikle toleransı yoktur, yetiştirilebilmesi için nemli ve tropikal bir iklime ihtiyacı olduğundan ülkemizin güneyinde Antalya ve çevresinde ve son dönemlerde Muğla-Datça civarlarında üretimine başlanmıştır. Meyve vermesi 3 yıl sürdüğünden oldukça meşakkatli bir süreçle yetişmekte ve zor bulunmaktadır. Bu sebeple Türkiye’de, her ilimizde tanınan ve sık tüketilebilen bir meyve olma şansını bulamamıştır.

Papaya Meyvesinin Fiyatı

Egzotik bir meyve olması ve  az yetişmesinden dolayı ülkemizde biraz fiyatı yüksektir. Protein ve mineral bakımından çok zengin olan bu meyvenin tanesi 30 TL civarındadır. “Papaya meyvesi nerede satılır?” derseniz, bazı şehirlerdeki hipermarketlerin manav reyonlarında papaya meyvesine rastlayabilirsiniz. Yetiştiği şehirlerde ise bazı büyük semt pazarlarında zaman zaman satılmaktadır. Az bulunması ve zor yetişmesinden dolayı satış fiyatları genellikle yüksektir.

Papaya Meyvesi Nasıl Yenir? Papaya Nasıl Saklanır?

Meyveyi satın alırken öncelikle dış yüzeyinin yeşilden sarıya dönmüş olması, meyvenin olgun olduğunu işaret eder. Olgun meyveler tercih edilmelidir. Parmağınızla hafifçe bastırdığınızda lapaya dokunurmuş gibi hissetmeniz gerekmektedir. Ancak çok aşırı yumuşak olmamalıdır çünkü çok yumuşaması bozulması yada çürüme aşamasına gelmesi anlamına gelir. Kesmeden önce bol suyla yıkayıp bıçakla ikiye ayırın. İçinde siyah tohumlar bulacağınız yenilebilir kısmı bir kaşık yardımıyla tohumlarından temizleyebilirsiniz. Tüm tohumları temizledikten sonra kalan etli kısmını istediğiniz büyüklükte dilimleyerek kabuğundan ayırıp yemeye hazır hale getirebilirsiniz. “Papaya nasıl yenir?” diye soracak olursanız; papaya meyvenizi üzerine hafifçe tuz dökerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca bu meyve kurutulmuş vaziyette de yenebilir. Uygun koşullarda kurutma işlemi evlerde yapılabilir veya marketlerden hazır temin edilebilir. Bunların dışında ise papaya meyvesi; evde dondurma yapımında, meyve salatalarında, meyveli tatlı, pasta ve keklerde kullanılabilir. Kokteyli, meyve suyu yapılabilmektedir.

Papaya meyvesi‘ni uzun süre saklamak için plastik kaplar içine konulması ve buzdolabında saklanması tavsiye edilir.

Papaya Faydaları Neler?

Bu meyve A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri bakımından zengin bir meyvedir. Özellikle A vitamini açısından zengindir. İçerdiği likopen sayesinde karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği faydaları arasında önemli bir yere sahiptir. Meyvesi kadar tohumları da antibakteriyel özellikler taşımaktadır ve böbrekler için oldukça yararlı olduğu dile getirilmiştir. Ayrıca bazı kaynaklarda papaya çekirdeklerinin, bağırsak parazitlerini düşürücü etkisinin olduğu, karaciğere iyi geldiği, salmonella ve stafilokok gibi bulaşıcı bakterilere karşı savaştığından sindirim sağlığı için faydalı olduğu belirtilmiştir. Papaya çekirdeklerinin faydaları arasında ayrıca, yağ yakıcı etkisi nedeniyle zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilmiştir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here