Papaz Yahnisi-Soğan Yahnisi Nasıl Yapılır?

0

Papaz Yahnisi Nedir? Papaz Yahnisi Nasıl Yapılır?

Papaz yahnisi, soğan yahnisi olarak bilinir. Osmanlı ve Rum mutfağının yemeklerinden birisidir. Ana malzemeler soğan ve ettir. Soğan olarak genel olarak arpacık soğanı tercih edilir. Et olarak balık eti, tavuk eti ve kırmızı et kullanılabilir. Daha çok kırmızı et ile yapılmaktadır. Kuzu eti olması kısa sürede pişmesi açısından tercih edilebilir. Osmanlı kültüründe yahni içerisine sirke katılırdı ancak rum ve gürcü mutfaklarında sirke veya şarap ile pişirilmektedir.

Papaz Yahnisi için Malzemeler (4-5 Kişilik)

300 gram et ( kuzu kuşbaşı tercih edilebilir)
20 adet arpacık soğanı
5 diş sarımsak
2 yemek kaşığı sirke
2 su bardağı kaynamış su
İsteğe göre karabiber, pul biber, kişniş, kimyon gibi baharatlar
Etin yağ durumuna bir miktar tereyağı veya zeytinyağı
İsteğe göre, bazı sebzeler eklenebilir.

Papaz Yahnisi Yapımı

Arpacık soğanları ve sarımsaklar soyulur ancak doğranmaz. Bir miktar yağ tencereye eklenir ve yağ iyice kızdırılır. Daha sonra etler tencereye atılarak bir süre karıştırılarak pişirilir. Etler biraz suyunu çektikten sonra soğan ve sarımsaklar eklenir ve bir süre daha beraber kavrulur. Soğanlar renk değiştirdikten sonra 2 su bardağı sıcak su eklenir. Daha sonra diğer malzemeler eklenir. Tencerenin ağzı kapatılarak kısık ateşte etler pişinceye kadar bekletilir. Orta ateşte de işlem yapılabilir ama kısık ateşte daha lezzetli oluyor. Pişme süresi kısık ateşte 1.30 saat kadardır. Orta ateşte yaklaşık 1 saati bulabilir.

Papaz Yahnisi için Püf Noktalar:

  • Dana eti ile yapılacaksa dana eti geç pişeceğinden daha fazla su eklenmelidir.
  • Düdüklü tencerede pişecekse su miktarı biraz arttırabilir.

Fırında Güveçte Papaz Yahnisi Nasıl Yapılır? (Güveç, hamur ile kaplanıyor.)

Papaz yahnisi fırında da pişirebilir. Güvecin dibine etler konur ve diğer malzemeler etin üzerine sıralanır. En son bir miktar yağ ve 1 su bardağı su eklenir. Bir su bardağı un ile bir miktar su karıştırılıp hamur yapılır. Güvecin kapağı kapatılarak, kapağın kenarları hamur ile kaplanır. Önceden 180 dereceye ısıtılmış fırına konur ve 1-1:30 saat kadar pişirilir. Soğan yahnisi artık hazır…

Afiyet Olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here