Parafin ve Parafinin Zararları Hakkında

5

Parafin Nedir?

Parafin mumu, kimyasal formülü CnH(2n+2) şeklinde olan  günümüzde mum yapımında kullanılan bir maddedir. İlk defa 1867’de petrolden elde edilmiştir. 1947’de ise sentetik olarak üretilmiştir. Günümüzde tekstil, eczacılık ve kozmetik sektöründe ( ruj, merhem, krem gibi ) , elektrik ve plastik alanında kullanılır. Ayrıca gıda sektöründe gıdaların bozulması önlemek için kullanılmaktadır. Bu amaçla elma gibi bazı meyvelerin üzeri parafinle kaplanarak bozulması önlenmekte ve bazı besin kapları bu malzeme ile kaplanmaktadır.

Parafinin Zararları Nelerdir?

Parafin gıda sektöründe, besin saklama kapları olarak kullanılan bazı kağıt ve karton kapların yapımında kullanıldığı gibi pek çok meyve ve sebze ile et-süt ve balık ürünlerinin paketlenmesinde kullanılır. Hem gıda hem de tekstil ürünlerinin parafinle kaplanmasının nedeni su ile teması yok etmek, hava ile teması kesmek ve istenmeyen kimyasal ve fiziksel bir reaksiyonu önlemektedir. Parafinin kendisi de normal şartlarda tepkimeye girmemektedir. Bu nedenlerle parafin cazip bir koruyu katkı maddesidir. Her ne kadar besinlerin içine eklenmese de parafinle kaplanmış yiyeceklerin sağlık açısında uygun olmadığı görüşü hakimdir. Parafinle kaplanmış bir meyvenin hava ile irtibatı kesilmektedir. Bu nedenle meyveden su kaybı da önlenmiş olmakta ve gramaj kaybının önüne geçilmektedir. Hava ve su ile irtibatı kesilen meyve aynı zamanda çürümemektedir.

Bu gibi nedenlerle gıda sektörü için vazgeçilmez bir üründür ancak sağlık açısından bazı sorunlara neden olabileceği dile getirilmiştir.  Parafinin sağlık açısından zararlı olup olmadığı tartışma konusudur ancak parafinle kaplanmış bir meyvede bulunan zirai ilaçların parafin nedeniyle uzaklaşamaması adeta meyvenin içine hapsolması ayrıca parafinli yiyeceklerde bakterilerin daha kolay üreyebilmesi sağlık açısından bazı riskleri içerebilmektedir.

Ayrıca parafinin çeşitli yollarla ağızdan alınması( parafinle kaplanmış besinler ve vazelin ve ruj gibi kozmetik ürünler yoluyla ) durumunda karaciğer gibi organlarda birikme yapabileceği bu durumun sağlık açısından bir takım riskler içerdiği belirtilmiştir.

Parafinli Yiyecekler Nasıl Anlaşılır?

Parafin en fazla elma gibi meyveler üzerine sürülür. Marketlerde bulunan ve dalından koparılmış gibi duran iri, sulu ve capcanlı meyveler muhtemelen parafin ile kaplanmıştır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi parafinle kaplanmış bir meyvede zaman içinde su kaybından dolayı bir büzüşme ve renk kaybı olmadığından bu meyveler oldukça canlı görünür. Bu meyvelerin parafinle kaplanmış olup olmadığını anlamak için bir bıçakla meyvenin üzeri hafif kazınır ve beyaz renkli mumumsu bir tortu ortaya çıkıyorsa çıkan bu mumumsu tortu parafindir.

Parafinin Cilt için Kullanımı

Parafin yumuşak ve yağlı dokusu nedeniyle bazı merhem ve kremlerin yapısına girmiştir. Nem hapsetme özelliği nedeniyle iyi bir nemlendiricidir. Ayrıca parafin yağlı bir madde olması nedeniyle cilt yağını temizlemede kullanılabilmektedir. Ayrıca cilt çatlakları ve kuruluğu için tırnak bakımı için kullanılır. Ancak diğer yağımsı maddelerde olduğu gibi parafinli ürünler de cilt gözeneklerini tıkadığından, dikkatli olunmazsa tıkanan bölgelerde iritasyona, kıl dönmesine neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

 

5 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Öncelikle konuya dikkat çektiğiniz  için teşekkür ediyorum.Ancak ana dilimizde yazarken güzel türkçemizi doğru kullanmamız gerektiğini düşünen biri olarak, bir kaç yazım hatanızı belirtmeden geçemeyecegim için yorum yapmak istedim.Zira yazım hataları o yazıyı okuyan için, okumayı tanamlamak konusunda caydırıcı bir etki yapıyor.
    Yukaridaki yazınızda bozulmasını önlemek amacıyla elmanın üzerinin parafinle kaplandığını yazarken 2 kez  bozulma kelimesi yerine ” bozunma ” kelimesini kullanmışsınız.Bozunma kimya bilimiyle ilgili bir terimdir ve ” bir maddenin atom veya moleküllerine ayrılması  ” anlamındadır.Parafin elmanın çürümesine engel olmak için sürüldügüne göre ( ki sağlıksız bir yöntemdir ) burada bozunma yerine bozulma kelimesini kullanmalıyız.Yine yukarıda ” gerekse ” bağlacını yanlış kullanmışsınız.”Gerekse” bağlacı, benzer bir kaç  içeriği ifade ederken kullanılır ancak  tek başına kullanılmaz. Birinci cümlede ” gerek…. ” dedikten sonra ikinci  cümlede  “gerekse…. ” olarak kullanmalıyız.Ya da daha fazla içerik varsa son içerige kadar ” gerek….,gerek….” kullandıktan sonra son içerik için ” gerekse….. ” diye tamamlamalıyız.Bu durumda sizin ilk paragrafınızın son cümlesi ” Bu amaçla elma gibi bazı meyvelerin üzeri parafinle kaplanarak bozunması önlenmekte gerekse diğer besin kapları bu malzeme ile kaplanmaktadır. ” YERİNE ”  “Bu amaçla parafın, gerek  elma gibi bazı meyvelerin direkt olarak kendisini,  gerekse çeşitli besinlerin içine konulduğu kapları bu malzemeyle kaplayarak temas ettiği malzeme yüzünden bozulmasıni önlemek amacıyla kullanılmaktadır.( Aslında bu cümle
    “ya….. ,  ya da…..”  birleşik bağlaçlarıyla  yapılsa çok daha güzel olacaktır.)
    Pratik halı yıkama konusunda da, halk arasında  toz aktarı denilen ingilizcesi ” MİTE” okunuşu ise ” MAYT ” olan ev tozu aktarları için bir cümlede  ” MİKA ” ,başka bir yerde de ” MAYK ” yazmışsıniz.Onları da düzeltirseniz yazınız daha çok ilgi çekecektir.Yazı hayatınızda kolaylıklar diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here