Parfüm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Parfüm Nedir?

Her ne kadar hepimiz parfümün ne olduğunu bilsek dahi gerçek parfum üreticileri ve parfum bağımlıları parfümün bir sanat eseri olduğunu söyler. Hatta, parfümün kişilikle özdeşleşen bir ürün olduğu söylenmektedir. İnsanların yaşlarını, cinsiyetlerini ve davranışlarını ifade edebilecekleri kokuların varlığına inanılmıştır.

Gerçekten de kaliteli bir parfum, belli kombinasyonda hakiki kokuların bir araya gelerek oluşturdukları eşsiz bir koku eldesidir. Günümüzde; parfum hemen her kozmetik ürünün içerisinde bulunmakta, sabunların, kremlerin, şampuanların, deterjanların, diğer temizlik ürünlerinin içerisine eklemektedir. Bizim anlatacağımız parfum ise güzel kokma isteği ile insanların kullandığı parfüm üzerine olacak.

Parfüm tarihi, ilk çağlarda tütsü ve reçinelerin yakılarak hoş koku eldesi ile başlamıştır. Daha sonra tarih boyunca kapsamı ve anlamı gelişerek bugünkü halini almıştır. Öyle ki bugün pek çok özel parfümlerin bileşimleri sır gibi saklanmaktadır.

Kaliteli parfüm Nasıl Anlaşılır?

Parfümcülükte nota adı verilen bir tabir vardır. Bu notalar; alt, orta ve üst notalardır. Daha basit izah edecek olursak, kaliteli bir parfum içinde belirli oranlarda pek çok esansiyel yağ bulunur. Bu yağların etrafa yayılma hızları farklıdır. Bu nedenle kaliteli bir parfümü kullanan bir kişi belirli sürelerle değişik kokuları duyumsar. Ancak ucuz parfümlerin bileşen sayısı ve yoğunlukları az, kaliteleri düşük olduğundan tek bir koku duyumsanır.

Orjinal yada prestijli bir marka parfum cilde sıkıldığında üst notadan bir koku yayar. Üst notadaki koku bileşenleri alkolle veya parfümü içinde barındıran sıvı ile cilde temas ettiğinden uçuculuğu fazladır bu nedenle parfüm sıkıldığında ilk 5 dakikada alınan kokudur. Orta nota ise 5-25 dakikalarda ortaya çıkar. 25 dakikada sonra ise alt nota kendini belli eder. Daha sonra ağırlıklı olarak alt nota kokusu duyumsanır.

Parfüm Notaları Hangi Kokulardan Oluşabilir?

Üst nota parfum kokuları genel olarak; limon, portakal, neroli, bergomat gibi turunçgil ailesi ve zencefilden oluşabilir. İlk sıkışta koku ortaya çıkar genelde ferahlatıcı, keskin bir etkisi vardır.

Orta nota, alt nota ile birlikte parfümün karakterini belirleyen bölümdür. Bu notaya kalp notası adı da verilmektedir. Bu bölümde, havaya daha yavaş karışan aromatik-çiçeksi kokular kullanılır.

Alt nota, etkisi en fazla süren ve bir parfümün kişiliğini oluşturan kısmıdır. Alt nota kokuları, yoğunluk olarak daha baskındır. Bu noktaya dip nota yada baz nota adı da verilir.

Parfümlerde Koku Çeşitleri

Turunçgiller: , Portakal, Limon, Bergamot, mandalina, portakal çiçeği, greyfurt, lime ( misket limon ), neroli ( bir tür acı portakal ) petitgrain gibi maddelerden oluşur. Odunumsu, baharatlı kokulara uyum sağlar ve genelde ferahlık verici olarak üst notalarda kullanılır.

Meyvemsi Kokular: Elma, mango, kavun gibi kokuları kapsar.

Gourmand: Karamel, kahve kokularını kapsar.

Çiçeksi Kokular: Gül, Sümbül, iğde çiçeği, menekşe, ylang-ylang, müge gibi kokuları kapsar.

Baharatlı Kokular: Kuvvetli, egzotik, acımsı kokulardır. Biber, biberiye, kekik, anason, adaçayı, ardıç, lavanta, karabiber, muskat, kakule, karanfil, nane, tarçın, zencefil bu gruba girer.

Hayvansal Kokular: Miski amber, civet ( bir tür misk kedisinden elde edilen koku ) gibi hayvansal kaynaklı kokuları kapsar. Sıcak karakterli kokulardır ve şehvet iseği uyandırır.

Odunsu Kokular: Sıcak ve ağır koku olarak bilinir. Kahverengi ve orman teması ağır basar. Kalıcıkları çok fazladır. Kuru odun kokusu yada ormanımsı kokuları verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here