Parmesan Peyniri Nedir? Parmesan Peyniri Nerelerde Kullanılır?

0

Parmesan Peyniri Nedir? Parmesan Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Parmesan peyniri (parmicano); İtalya’ya özgü bir peynir çeşididir. İtalya üzerinden tüm dünyaya yayılmıştır. Halen dünyanın en iyi parmesani İtalya’da özellikle Parma şehrinde yapılmaktadır ve ismini bu şehirden almıştır. Pastorize edilmemiş inek sütünden elde edilir ve bir yıl veya daha fazla bekletilerek olgunlaştırılır. İlkbahar parmesanı ve yaz parmesanı gibi çeşitleri bulunur.

Parmesan peyniri; soslarda, makarnalarda, tavuk yemeklerinde, fırın yemeklerinde risottolarda ve salatalarda kullanılır. Özellikle sarımsak ve fesleğen ile uyum göstermektedir. Pesto isimli fesleğen içerikli makarna sosları ile kullanımı yaygındır. Lazanya, patates topları veya patates püresi, fırında patates, karnabahar kızartması veya fırında karnabahar, sezar salatası, sarımsaklı ekmek, bolonez soslu makarna, peynirli sufle gibi pek çok tarifte kullanılabilir.

Parmesan Peynirinin Özellikleri Nelerdir? 

Parmesan peyniri, inek sütünden yapılır. 15-16 kg inek sütünden 1 kg parmesan peyniri elde edilmektedir. Bekleme süresi 12 ay ile 36 ay arasındadır. Bekleme süresi arttıkça kalitesi de artar. İçerdiği doğal glutamat sayesinde besinlerin lezzetini arttırıcı etkisi vardır. Bu nedenle parmesanlı yiyecekler daha lezzetli gelmektedir. Genel niteliği itibari ile sert bir peynirdir bu nedenle daha çok rendelenerek kullanılır. Pek çok tat notasını içinde barındıran özelliği vardır. Ancak bu tatlar keskin değildir daha yumuşaktır. Bu nedenle pek çok besin ile uyum göstermektedir. Bu peynirin; yaklaşık % 70’lik bir kısmı kuru maddeden oluşur yani içerdiği su oranı oldukça düşüktür. İçerdiği kuru maddenin ise yaklaşık % 38’i yağdan oluşmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here