Patates Salatası Tarifi – 2 Çeşit Tarif

0

Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Patates Salatası Tarifi İçin Malzemeler ( 4 kişiliktir )

4 adet büyük boy patates,
1 adet kuru soğan veya taze soğan
1 tutam maydanoz veya dereotu,
Kuru nane veya kekik
Tuz,
Limon,
Sızma zeytinyağı
Haşlanmış Yumurta ( İsteğe göre )

Patates Salatası Yapılışı 

Öncelikle patatesler haşlanır veya fırına bütün bütün atılarak +200 derecede 30-40 dakika kadar pişirilir. ( Not: Patateslerin pişip pişmediğini anlamak için bir bıçak patateslere sokulur. Yumuşak bir şekilde giriyorsa patatesler pişmiştir. )

Fırında pişirilmiş bütün patateslerden yapılan patates salatası‘nın tadı haşlanmış olana göre çok daha güzel oluyor.

Patatesler pişirildikten sonra soğutulur ve kabukları soyularak doğranır. Kuru soğan konulacaksa, soğanlar dilimlendikten sonra çok az su ve tuz ile ovularak yumuşatılır ve iyice suyu sıkılır. Maydonozlar ince ince kıyılarak eklenir. Yumurta eklenecekse, haşlanmış yumurtalar soyulup salata içine doğranabilir. Daha sonra diğer malzemelere eklenerek güzelce karıştırılır.

Not: Patates salatası içinde kuru soğan yerine yeşil soğan daha uyumlu oluyor.

Salata servise hazır…

Peynirli Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Peynirli Patates Salatası için Malzemeler:

Yukarıdaki malzemeler ile aynıdır. Yumurta konmuyor. Peynir olarak ise tulum peyniri veya çökelek öneriyoruz. Ayrıca haşlama yerine fırınlanmış patates öneriyoruz.

Yapılışı; patatesler doğranır veya bir çatalla ezilir. İçerisine tüm malzemeler eklenir ve en son peynir veya çökelek eklenerek harmanlanır.

Not: Kuru Çökelek daha uyumlu olmaktadır. Kuru çökelek yoksa tulum peyniri de olabilir.

Öncelikle; ekmek tüketmek istemeyenler için mükemmel bir salatadır. Bilindiği gibi patates, kan şekerini dengeler ve uzun süre tokluk hissi verir. Kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir yöntemdir. ( 1 ay boyunca akşam yemeklerinizde sadece aşağıdaki tariflere uygun yapılan patates salatası tüketin farkı göreceksiniz. Patates kızartmasından ise kesinlikle uzak durun. )

100 gram haşlanmış patates sadece yaklaşık 70 kalori iken 100 gram ekmek 250 kaloriden fazladır. Ayrıca beyaz ekmek kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olur ve diyabet sorunlarının oluşmasının en önemli nedenleri arasındadır. Haşlanmış veya közlenmiş patates ise uzun sürede sindirilir ve kan şekerini mükemmel ölçüde dengelemektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here