Patatesle Hamam Böceği ilacı Yapma

0

Pek çok evin belalısı kalorifer böcekleri ve hamam böcekleridir. Bu böcekleri evimizden uzak tutmak çoğu kez mümkün değildir. Kimyasal ilaçlar ise belli bir noktaya kadar fayda verse de böceklere zarar veren bu ilaçlar bizim ve çocuklarımızın da sağlığını tehdit etmektedir. Patatesle hamam böceği ilacı yapılır mı?

Patates ve borik asit karışımıyla yapılan böcek ilacının tarihi eskidir. Patateste yoğun oranda nişasta bulunmaktadır ve nişasta hamam böcekleri gibi zararlarıların en sevdiği gıdalar arasındadır. Yapılacak bu uygulamada hamam böceklerinin bu zaafından faydalanarak, patates ve eczanelerden 4-5 liraya alacağınız borik asit karşımı ile hazırlanacak uygulama ile hamam böcekleri tamamen evlerinizden temizlenecektir.

Borik Asit ve Patatesle Hamam Böceği ilacı nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

2 tane patates

1 paket asit borik (Eczanelerden alınabilir)

2 yemek kaşığı kadar toz şeker.

Hazırlanışı: Patatesler haşlanıp, püre haline getirilir. Hazırlanan patates püresine 2 yemek kaşığı kadar borik asit ve 2 yemek kaşığı toz şekeri eklenir.  Bu durumda mutlaka eldiven kullanarak püre ve diğer malzemeler homojen bir şekilde birbirine karıştırılır. Bir miktar su yardımıyla karışımından küçük parçalar alınarak toplar hazırlanır. Hazırlanan bu toplar; masa altları, duvar dipleri ve hamam böceklerinin yoğun görüldüğü yerlere burakılır. Patates toplarının etkisi yaklaşık 1 aydır.

Patatesle hamam böceği ilacı uygulamasını destekleyecek diğer tavsiyeler

Karbonatlı Şeker Hamam Böceklerini ve Kalorifer Böceklerini Öldürüyor

Hamam böcekleri nemli ortamları çok sever. hamam böcekleri çok dayanıklı hayvanlardır ama susuzluğa dayanma güçleri daha azdır. Bu sebeple evlerinizde sürekli nemli olan yerleri kuru tutmaya çalışın. Ayrıca bu nemli bölgelere koyacağınız bir miktar karbonat şeker karışımı hamam böceklerinin yok olmasını sağlayacaktır. Bu karışımı yine dolap arkalarına, yatak altlarına, lavabo kenarlarına ve çevresine lavabo ve tuvaletlere koyabilirsiniz.

Etkisi tam bilinmemekle birlikte Patatesle Hamam Böceği ilacı uygulamasında borik asit yerine karışıma eklenecek karbonatta bir alternatif olabilir. Yine evinizde bulunan ve hamam böceklerinin saklanmalarını kolaylaştıran deliklere de borik asitli veya karbonatlı şeker dökebilirsiniz

Önemli: Borik asit yüksek dozlarda zehirli olduğundan hazırladığınız patates toplarını her ihtamele karşı çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlere koymanızda fayda vardır. Patates topları kuruduğunda etkisi azalmaktadır. Ayda bir defa yenileyebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayı yaptığınız sürede evinizde gözle görünen hamam böceği sayısı artacaktır. Telaşa gerek yok.Bunun sebebi evinizde saklanan bütün hamam böceklerinin ve kalorifer böceklerinin patatesli toplara duyduğu iştahtan kaynaklanmaktadır.

Sağlıcakla Kalın….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Boraks Hakkında Bilgi

Bit, Sinek, Kene Gibi Böcekleri Kovan Bitkiler

Doğal Ev Yapımı Oda Parfümü ve Kokuları