Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

0

Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere, hepimizin adını bildiği ama tadını pek bilmediği patlıcan reçelini anlatacağız. Yazımızda sizlere iki farklı patlıcan reçeli tarifi hazırladık… Afiyet olsun

Patlıcan Reçeli Tarifi için Malzemeler

Yarım kilo küçük boy körpe patlıcan
3,5- 4 su bardağı şeker
4 bardak su
1 çay kaşığı limon tuzu

Patlıcan Reçeli Yapılışı

Lezzetli ve yumuşak olmasından dolayı körpe küçük patlıcanları tercih edilmelidir. Öncelikle; patlıcanlar soyulur ve acı suyunun çıkması için su dolu bir kaba alınır. Suya batması için üzerine ağırlık konabilir. 2-3 saat kadar buzdolabında su dolu kapta bekletilir. Bir miktar su bir kaba alınır ve bir çay kaşığı limon tuzu eklenir. Bu su kaynatılır ve kaynama başlayınca soyulmuş patlıcanlar kaba atılır ve ocağın altı kısılır. Kısık ateşte 15 dakika kadar haşlanır ve patlıcanlar kaynar sudan çıkarılır. Soğuk suda patlıcanlar yıkandıktan sonra sıkılır ve kuru bir bez üzerine konup kuruması sağlanır.

Şeker ve 4 bardak su ile bir şerbet hazırlanır. Şerbetin içine sıkılmış patlıcanlar atılıp kaynatılır.

Patlıcan Reçeli Oktay Usta

Patlıcan Reçeli Oktay Usta Malzemeler :

Yarım kilo parmak boyunda körpe patlıcan
4 bardak şeker
1,5 bardak su (şekerin üzerini örtecek kadar)
Yarım tatlı kaşığı limon tuzu
6-7 adet karanfil
Bir nohut büyüklüğünde  şap.

Patlıcan Reçeli Oktay Usta Yapılışı:

Patlıcanların ince kabukları tamamen soyulur ve kararmaması için hemen suya atılır. Tüm patlıcanlar soyulduktan sonra, sudan çıkarılıp iyice süzülür. Tekrar su içerisine alınır ve yumuşayıncaya kadar haşlanır, tekrar yıkanır ve suyu iyice süzülür.Şekerin üzerini örtecek kadar 1,5 su bardağı su konur. Kaynatılıp köpükleri alınmalıdır. İçerisine patlıcanlar eklenir ve kaynamaya bırakılır. Daha sonra şap eklenir ve kaynatmaya devam edilir.İyice reçel kıvamı aldıktan sonra limon tuzu atılır, bir iki taşım daha kaynatıldıktan sonra pişirme işlemi sona erer ve ocaktan indirilir.

Soğuduktan sonra bazı patlıcanlara karanfilleri saplayarak; güzel bir tat ve koku elde edilebilir.  Kavanozlara konur ve ağzı kapatılır.

Afiyet olsun….

Not: Tavsiyemiz şeker miktarını mümkün olduğunca az tutmanızdır. Reçelleriniz için miktar süzme bal kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayva Reçeli Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here