Pazı ve Pazının Faydaları

0

Pazı Nedir? Pazının Faydaları Nelerdir?

Pazı bilisel adı Beta vulgaris var. cicla olan Ispanakgillerden, yaprakları büyük bir yeşil yapraklı sebzedir. İngilizce’de Chard olarak bilinir. Pazı genelde çiğ olarak tüketilebilen bir sebze olmakla birlikte pişirilebilir yada sotelenebilir. Pişirildiğinde daha yumuşak ve lezzetli bir tat elde edilir. Hazmı kolay ve besleyici değeri çok yüksek bir besindir.

Pazının Faydaları Nelerdir? Pazının Besin Değeri

K,CiA vitamini ve vitamin E, riboflavin ve B6 vitamini gibi vitaminleri içerir. Mineraller açısından, zengin bir magnezyum, manganez, potasyum, demir, sodyum ve bakır içerir. Ayrıca, diyet lifine ek olarak önemli miktarda polifenolik antioksidanlar, filizotinler ve enzimlere sahiptir.

Pazının belki de en önemli faydalarından biri, vücudumuzdaki kan şekeri seviyelerini düzenleme yeteneğidir. Pazı içerisinde bulunan Syringic asit, eşsiz flavonoidlerden biridir ve çok sıra dışı bir yeteneğe sahiptir.

Pazı, önemli miktarda kalsiyum içerir, bu da kemik sağlığı için büyük bir destek olduğu anlamına gelir. Kalsiyum ile birlikte bu sebzede bulunan diğer minerallerin yanı sıra magnezyum ve K vitamini dkemik büyümesini ve gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

Ayrıca pazının ve diğer pek çok sebzenin içinde bulunan potasyum ve diğer bileşenler beynin sağlıklı işlevini yerine getirmesi çok önemlidir.

İçerdiği demir minerali nedeniyle başta demir eksikliği olmak üzere pek çok alanda vücuda destek verir. Ayrıca içerdiği zengin potasyum ve antioksidanlar nedeniyle hem kalp sağlığını hem de kansere karşı koruma sağlayan gıdalardandır.

Not: Pazı normal oranlarda sağlıklı bir besindir. Aşırı kullanımlardan kaçınmakta fayda vardır. Anılan faydaları beslenme desteği niteliğinde olup tavsiye değildir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here