Pervanesiz Rüzgar Türbinleri

1

Pervanesiz rüzgar türbini nedir?

Rüzgar Türbinleri doğa için en temiz ve güvenilir enerji kaynaklarından biridir. Çalışma mantığı ise, rüzgar gücüyle pervanelerin dönmesiyle oluşan hareket enerjisini bünyesindeki manyetik alan yapısıyla elektrik enerjisine çevirmesidir.
Rüzgar enerjisini temiz kılan en önemli öğe işlem esnasında herhangi bir ısı oluşmamasıdır. Örnek olarak termik santallerde ve nükleer santraller hareket enerjisi, muazzam ısı enerjisinin su buharı üzerinde oluşturduğu basınçla gerçekleşiyor. Bu ise entropi ( düzensizlik ) artışına neden oluyor. 
Rüzgar türbinlerinin tek olumsuz yanı, kanatlarının muazzam büyüklükte olması nedeniyle hem büyük bir alan kaplaması hem de kuşlar açısından ölümcül bir tehlike olması. İşte pernavesiz rüzgar türbini mantığı bu açığı da kapatarak, Rüzgar Enerjisi kavramını en temiz enerji kaynağı sıralamasında  hak ettiği yere taşıyacak.
İspanyol girişimciler bu mantıkla pervanesiz rüzgar türbini tasarladılar. Vortex Bladeless adlı şirket; mıknatıslar kullanarak rüzgar şiddeti ne olursa olsun türbinlerin istenilen seviyede hareket etmelerini sağladıklarını belirtti. Türbinler sallanmaya başladığı anda, alt kısımlarda bulunan alternatörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Wired sitesine konuyla ilgili demeç veren İspanyol girişimciler, pervanesiz türbin modelinin geleneksel modellere göre yüzde 40 daha ucuz olduğunu söyledi. Aynı zamanda hareketli parçaları olmadığından düzenli yağlama gerektirmiyor ve daha uzun süre kullanılabiliyor.
Vortex, bakım maliyetinin ve üretim maliyetinin, pervaneli türbinlere yüzde 50 daha az olduğunu söyledi. Ayrıca pervanesiz rüzgar tribünleri sayesinde geleneksel rüzgar tribünlerinin kuşlara verdiği zarar yok edilmiş olacak.
Al Jazeera’nın haberine göre, kuşkonmaz bitkisi görünümüne sahip türbinler, pervaneli modellere göre yüzde 30 daha az enerji üretse de, bir alana çok daha fazla sayıda kurulabiliyor.Vortex, 12,5 metrelik ‘mini’ modelinin gelecek yıl hazır olacağını, sanayi modelini ise 2018’de satışa sunmayı planladıklarını belirtti
 

Pervanesiz Tribünlerin Avantajları 

– Geleneksel yöntemdeki oluşan ses kirliliğini önlüyor.

– Rüzgar gülü gibi pervaneleri olmadığı için kuşlara zarar vermiyor.

– Tasarımı sayesinde hem denize hem de karaya kurulum imkanı sağlıyor.

– Yapılan simülasyonlara göre sistem tamamen rüzgara bağlı olmadığı için enerji üretimi kaybı veya azalımı yaşanmasını engelliyor. Yağmur suları sayesinde, rüzgar olmasa da enerji üretimi sağlanabiliyor.

– Geleneksel yönteme göre enerji üretiminde yüzde 40 daha ucuz maliyete sahip.

– Basit tasarımı sayesinde tribünlerin üretim maliyeti yüzde 50 daha ucuz.

– Farklı tasarımıyla bölge halkı ve turistlerin de ilgisini çekeceği düşünülüyor

– Doğal hayata karşı daha az tehlike arz ediyor.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here